Hnízdění čápů na komíně v Pohledu je každoročně na jaře významná událost. „Když vidím z autobusu čápy na komíně v Pohledu, tak věřím, že jaro je tady,“ říká s úsměvem Jitka Janáčková z Přibyslavi.
„K rozhodnutí opravit komín a čapí hnízdo na něm zachovat, vedly zastupitelstvo dvě věci. Komín je technickou památkou obce a případné zboření by zásadně změnilo panorama části naší obce, zmizela by ona paměť místa. Neméně zásadním důvodem je zachování komína jako hnízdiště čápů bílých, kteří zde každoročně hnízdí a vyvádějí mláďata,“ vysvětlil starosta Milan Klement.
Jak upřesnil, komín je ve špatném stavu. Na východní straně komína se rozpadá plášť z cihel a ty postupně vypadávají. Patní část komína do výše tří metrů nad terénem je vlhká.
Komín podle starosty neměl odvětrání kouřovodu, protože podzemní vstup do něj byl zasypán a horní byl utěsněn čapím hnízdem. Z toho důvodu docházelo uvnitř komína k velkým teplotním výkyvům. Zachránit historický komín je náročné. Už loni na podzim podle Klementa hasiči z plošiny sundali hnízdo metr vysoké o průměru skoro dva metry. Následně bagr odkryl podzemní kouřovod do komína.
Při opravách dělníci z kouřovodu vyndali pět metrů vysoký zásyp z cihel, klacků a trusu. „Cihly do komína propadly před 23 lety, když z původní výšky 28 metrů byl snížen na současných 19 metrů a osazen základnou hnízda čápů. Kouřovod objevený pod úrovní terénu je nyní zazděný a nad úrovní terénu je vybourán nový průduch, který umožní proudění vzduchu v komíně,“ vysvětlil Klement.
Ve spolupráci s Krajským úřadem Kraje Vysočina, odborem životního prostředí a Agenturou ochrany přírody a krajiny Havlíčkův Brod, byla pro Pohled navržena konstrukce nového hnízda o průměru 1,5 metru nad hranou komína a částečně je osazeno již i hnízdo.
Další práce budou probíhat podle starosty postupně ze zavěšeného lešení od vrcholu komína k jeho patě. Komín je třeba omýt, opravit zdi, obetonovat věnce hlavy komína, natřít kovové výstroje, hydrofobní nátěr cihel pláště komína a montáž bleskosvodu. Práce budou pokračovat v závislosti na počasí, avšak hnízdo bude určitě připraveno ke konci března na přílet našeho páru čápů z dalekých teplých krajin.
Video: Čapí komín v Pohledu je místní rarita.
Podle přibyslavského kronikáře Ivo Havlíka Stavební fakulta ČVUT v Praze v roce 2018 vydala knihu Tovární komíny - Pády ikon průmyslového věku. “Martin Vonka a Michal Horáček dokládají, že komíny nejsou jen specifickými uměleckými díly, ani čistě technickými stavbami, ale zejména ikonickými symboly průmyslové epochy. Jejich demolice jsou zbytečné, protože s nimi mizí i paměť místa a také významný identifikační a orientační bod,” zdůraznil kronikář. Komínu by bez oprav hrozilo, že kvůli špatnému stavu půjde k zemi. “Komín patřil k dávno zbouranému lihovaru, jehož poslední majitelkou byla přibyslavská panovnice Clotilda Festetics de Tolna,” upozornil kronikář.
Zhruba před dvaceti lety hrozila úplná likvidace komína společně s budovou lihovaru. Nakonec se komín zastupitelé rozhodli jej jen zkrátit z 28 metrů na 19.