VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokračuje zvelebování hřbitova u sv. Vojtěcha

Havlíčkův Brod – Obdobně historickou a architektonickou hodnotu, jakou má pro hlavní město Prahu Malostranský hřbitov na Smíchově, na němž Jan Neruda napsal svoji básnickou sbírku Hřbitovní kvítí, má pro Havlíčkův Brod starý hřbitov u kostela sv. Vojtěcha na pravém břehu Sázavy.

8.4.2014
SDÍLEJ:

Novou pietu hřbitova u kostela sv. Vojtěcha vtiskne úsilí městské samosprávy o zachování a zvelebení nejstaršího havlíčkobrodského pohřebiště.Foto: Ivo Havlík

„Naše městská samospráva postupně napravuje dlouhodobé zanedbání péče o toto odvěké pohřebiště, které před společenskými a politickými změnami bylo již bez příslušné piety k pohřbeným občanům Německého a Havlíčkova Brodu a jeho okolních obcí určeno k likvidaci. Přitom podle mého soudu jde o místo pevně zakotvené v dějinách města, má neobyčejné kouzlo génia loci a je nenahraditelným dokladem hřbitovní kultury," řekl Deníku místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).

Již dříve, a nyní od konce loňského října znovu, mohou pozůstalí po zemřelých pohřbených na tomto hřbitově číst výzvu Městského úřadu, aby se co nejdříve přihlásili k hrobovému příslušenství u provozovatele pohřebiště, tedy Technických služeb v ulici Na Valech. „Potřebujeme si vyjasnit vlastnické vztahy zejména k hrobům dlouho neudržovaným, zanedbaným, mnohdy i propadlým, a rovněž tak k hrobovému příslušenství, tedy především k pomníkům, některé z nich mají vysokou cenu kamene i jeho uměleckého opracování," uvádí Čeněk Jůzl.  Podrobné zmapování všech rovů umožní uzavřít nové nájemní smlouvy a do opravených, dnes ještě vytlelých a prázdných hrobů bude opět možné pohřbívat, ale pouze urny.

Město pro letošek  uvolnilo 1,3 milionu

Nakolik zůstane zachován původní text na náhrobcích, bude záležet na historické a výtvarné hodnotě každého pomníku, i na tom, zda v hlubině leží ostatky osobnosti, která se podílela na dějinném vývoji Německého, resp. Havlíčkova Brodu.  Připomeňme, že na hřbitově jsou např. pochováni rodiče Karla Havlíčka Borovského a básníkova dcera Zdeňka, bývalí starostové města, nejvyšší představitel českého hasičského hnutí František Raupach, spisovatel Artur Tuma-Patry, sochař a kameník Leopold Louvar, autor mnoha zdejších náhrobků. Osm hrobů je ze zákona prohlášeno za národní památku. Z rozpočtu města pro letošní rok bylo na záchranu hřbitova vyčleněno téměř 1,3 mil. korun. Rekonstrukční práce přibližně na jedné pětině hřbitova (oprava cest, osvětlení, kanalizace, zeleň) začnou ihned po schválení územního povolení. Již dříve byl opraven hřbitovní kostel sv. Vojtěcha, je z druhé poloviny 16. století, ale pravděpodobně stojí na místě románského kostelíka. Opravy se již také dočkala vstupní renesanční brána s městským znakem z roku 1617.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení