V tom případě se nedivme, že se nejméně osm pacientů z deseti obratem zeptá, proč tedy zdravotní pojišťovny opakovaně bez mrknutí okem proplácejí léčbu drogově závislých, gamblerů a alkoholiků.

No nevím, do jaké míry je tvrzení o vlastní vině vždycky pravdivé. Určitě si i sami lékaři vzpomenou na někoho, kdo zubní hygienu ignoruje a přitom nemá v ústech skoro jediný kaz. Naopak jiný pacient se zubním kartáčkem a mezizubní nití chodí skoro spát, přesto má chrup jako hradní cimbuří po útoku.

Nicméně pokud bychom měli být důslední, tak lidé si v zásadě za všechno mohou sami. Mělo by se to tedy, dle logiky stomatologické komory, řádně zpoplatnit.

Třeba zlomené končetiny. Lidé nemají chodit, sportovat, jezdit autem. Plaťme za rakovinu, lidé nemají jíst karcinogenní látky, nebo spíš nemají jíst vůbec a v některých regionech nedýchat. HIV – raději to nerozvádět. Žloutenka – lidé nedodržují hygienu a vůbec, podávají ruku kde komu. Mozkové příhody, infarkt, Alzheimer, demence, Parkinson – lidé mají včas umřít. Virové a bakteriální onemocnění – lidé nemají co chodit ven, zvlášť v době chřipek, mají zůstat doma v izolaci. I ta reprodukce je jen naše vina a naše volba. Tak proč pobyt v porodnicích nezpoplatnit? Neboli je naší vinou, nebo spíš vinou našich rodičů, že nás nezodpovědně přivedli na svět, někdy dokonce se špatnou genetickou výbavou. Tudíž jsme se stali zátěží pro stát a jeho zdravotní systém. Tak by nebylo od věci za tento neuvážený krok zaplatit pokutu už při narození.

stepanka.saadouni@denik.cz