Policie dala řidičům za porušení zákazu vjezdu kamionů do města od začátku letošního roku přesně 1263 pokut. Přesto se stále najdou tací, kteří zákaz nerespektují. „Jde o přestupky, za něž lze uložit maximální sankci tisíc pět set korun,“ upozornila policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Další pokuty v takzvaném příkazním řízení uděluje i městská policie.

Uzavírka silnice.
Další uzavírky u Brodu: u Pohledu začala ve středu, blíží se omezení na obchvatu

Ve čtvrtek 25. dubna dostal pokutu například řidič kamionu ze Slovenska. Policejní hlídka ho načapala při výjezdu z města ve směru na Kolín. „Vedla mě tak navigace. Už jsem se tomu nestačil vyhnout,“ hájil se řidič, kterého hlídka zastavila za Brodem v obci Rozňák.

Podle policejní mluvčí průjezd kamionů městem kontrolují hlídky každý den. Byl to i požadavek od představitelů místní samosprávy a od samotných obyvatel Havlíčkova Brodu. „Bydlím u hlavní silnice, a podle mého názoru projede přes zákaz stále okolo dvou set kamionů denně. Policie dělá, co může. Trochu je mi jich líto, protože ve směru do města zastavují v situacích, kdy se sami vystavují nebezpečí od projíždějících aut. Jde jim někdy o život,“ řekl Deníku muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Samosběr jahod v České Bělé ohrozil mráz. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Samosběr jahod v České Bělé letos podraží, mráz značnou část rostlin zničil

Všichni se shodují, že otevření obchvatu mělo zcela určitě výrazný vliv na zklidnění dopravy v Havlíčkově Brodě, na zvýšení plynulosti i bezpečnosti provozu. Do města je zakázáno vjíždět tranzitní dopravě především vozidlům nad dvanáct tun.

„Je ale potřeba upozornit, že se to netýká vozidel, která označujeme jako „kolový traktor“ a která na první pohled vypadají jako kamiony, ale mohou městem projíždět, což je častou kritikou nejen představitelů města, ale také samotných obyvatel,“ upozornila Čírtková. Většinou se jedná o pracovní a zemědělské stroje.

Havlíčkův Brod po otevření obchvatu
Nový obchvat Havlíčkova Brodu: Čas ukáže, zda pomohl, míní řidiči

Po otevření jihovýchdního obchvatu města, ke kterému došlo loncem loňského roku, se snížil provoz tranzitní dopravy a úlevu pociťují především obyvatelé ulic Masarykova, Humpolecká a Lidická. Deník o tom informoval.

Provoz ale naopak zhousnul na silnici první třídy číslo 38 ve směru od Jihlavy, konkrétně od dálničního sjezdu u Pávova. „Je logické, že někteří řidiči nejen nákladních vozidel, ale i dodávkových a osobních, sjíždějí nyní z dálnice D1 již na 112. kilometru a pak pokračují směrem na Havlíčkův Brod a po obchvatu města dál na své plánované trase,“ dodala Dana Čírtková.

Dopravní nehoda na silnici I/38 mezi obcemi Štoky a Antonínův Důl.
Nehoda u Štoků blokovala tah na Jihlavu. Jeden vážně zraněný skončil v nemocnici

Kvůli silnějšímu provozu na vytížené silnici první třídy vzniknou například u Květnova nové protihlukové stěny. O situaci v Květnově Deník již dříve také informoval.

Od otevření havlíčkobrodského obchvatu se na vytížené silnici I/38 směrem od dálnice k Brodu stalo několik drobnějších i vážnějších nehod. Konkrétně v úseku od Antonínova Dolu ke Skřivánku se staly čtyři vážnější nehody. Podle policie to ale nijak s obchvatem nesouvisí.

„Ve srovnání za totéž období v jiných let se tento počet nijak a ničím nevymyká. Tyto nehody nelze spojovat s otevřením obchvatu, protože provoz na silnici I/38 mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem byl vždy velmi silný a po této silnici projížděl vždy vyšší počet kamionů,“ vysvětila Čírtková.

Vážnější nehody v úseku Antonínův Důl - Skřivánek:

  • 2. prosince 2023 ve 03:00 hodin - řidič vozidla Seat jel po silnici I/38 ve směru od obce Červený Kříž směrem na obec Štoky. Při předjíždění nákladního vozidla na zasněžené komunikaci dostal smyk a havaroval. Ke střetu nákladního vozidla a vozidla Seat naštěstí nedošlo. Řidič osobního vozidla nadýchal 1,38 promile alkoholu. Hmotná škoda na vozidle byla 25 000 korun.
  • 19. ledna 2024 kolem 20:57 hodin - na silnici I/38 mezi obcemi Štoky a Květnov se srazila dvě osobní auta. Příčinou bylo riskantní předjíždění. Při dopravní nehodě se dvě osoby lehce zranily. Dechové zkoušky na alkohol byly negativní.
  • 15. dubna 2024 v 13:53 hodin - na silnici I/38 mezi obcemi Červený Kříž a Štoky řidič Volkswagenu Amarok, který jel ve směru od obce Červený Kříž, v místě z jeho pohledu v pravotočivé zatáčce na volném úseku plynule přejel z neznámých příčin do protisměru, kde tou dobou projížděla nákladní Tatra s přívěsem. Došlo ke střetu. Amarok po střetu pokračoval v jízdě v protisměru, kde narazil do stojícího nákladního auta Volvo s návěsem. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění řidiče vozidla Volkswagen Amarok, který byl na místě nehody ošetřován zdravotní záchrannou službou a následně byl letecky transportován do nemocnice Brno. Hmotná škoda byla na všech zúčastněných vozidlech vyčíslena na 650 000 korun. Dechová zkouška byla negativní. Řidič vozidla Volkswagen v úterý 22. dubna na následky vážných zranění zemřel.
  • 18. dubna 2024 krátce po šestnácté hodině - na silnici I/38 mezi obcemi Štoky a Červený Kříž.  Řidič motorového vozidla Peugeot s přívěsem projížděl po silnici ve směru na obec Červený Kříž. Na rovném úseku přejel do protisměru, kde narazil do protijedoucího vozidla Škoda Octavia. Peugeot po střetu sjel do škarpy. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na vozidlech v celkové výši 720 000 korun. Při nehodě se lehce zranil řidič v Peugeotu. Dechové testy byly negativní.