Podle astronoma je největší šance k vidění polární záře právě v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli. „Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu během pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend,“ uvedl astronom Petr Horálek.

Doplnil, že když Slunce spěje do maxima svého jedenáctiletého cyklu, vyskytují se na jeho povrchu eruptivní oblasti. „Z nich překotně uniká hustší sluneční vítr ve formě plazmatických oblaků. V posledních dnech se přitom takové oblasti nacházely na přivrácené straně k Zemi a vyprodukovaly hned několik silných erupcí, při nichž se oblaky plazmatu uvolnily ve směru k Zemi. V tuto chvíli astronomové vědí minimálně o třech, které směřují k nám,“ vysvětlil astronom.

Výskyt polárních září však nemůže stoprocentně zaručit. „Tyto oblaky si totiž nesou i vlastní magnetické pole, a to musí mít vhodné vlastnosti k tomu, aby interagovalo se zemským polem,“ řekl Horálek.

Polární záře však bývají v tuzemsku obvykle slabé, nezkušení pozorovatelé si je podle Horálka mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky. „Pakliže k polárním zářím viditelným z našeho území o víkendových nocích dojde, budou jevu přát i příznivé podmínky. Měsíc, který by jinak svým svitem mohl úkaz přezářit, je nyní prakticky v novu,“ připomněl astronom.

Fotoexpedice na norské Lofoty v zimě 2024.
Unikát. Polární záře ve výjimečné síle. Mrkněte na dechberoucí záběry z Lofot

Počasí má být navíc příznivé zejména v noci z pátku na sobotu, kdy bude na Vysočině jasno nebo skoro jasno. „Nejnižší noční teploty budou v rozmezí 8 až 5 stupňů Celsia, v údolích a kotlinách většinou kolem 3 stupňů a ojediněle přízemní mrazíky. Foukat bude slabý proměnlivý nebo severní vítr,“ komentovali odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu.

V sobotu ráno bude ještě jasno až polojasno, postupně nebe zaplní mraky a odpoledne se mohou v Kraji Vysočina objevit místy přeháňky, hlavně na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Večer začne oblačnost opět ubývat. „Nejvyšší odpolední teploty budou v sobotu 18 až 21 stupňů Celsia. Povane slabý vítr severních směrů,“ doplnili meteorologové.

Polární záře vyfocená z Rokytna na Novoměstsku.
Krása polární záře. Podívejte, jak nádherně vypadalo nebe nad Vysočinou

Meteorologové ještě upozornili, že nad Vysočinou se v neděli mohou ojediněle přehnat i bouřky. „Bude většinou oblačno, místy přeháňky, ojediněle možnost bouřky. Během odpoledne od severovýchodu začne ustávání srážek a postupně bude polojasno až skoro jasno,“ dodali v předpovědi meteorologové.