Tragická nehoda motorkáře mezi Božejovem a Novou Vsí na Pelhřimovsku. Smrt řidiče dodávky po srážce s kamionem u Antonínova Dolu na Jihlavsku. A další tragická nehoda motorkáře a auta u Dušejova. Tak vypadalo prvních šestnáct dní prázdnin na vysočinských silnicích v loňském roce. Je to stejné číslo, jako za celé prázdniny roku 2022. „V průběhu letních prázdnin zemřelo při nehodách na silnicích Vysočiny celkem sedm osob, což je o čtyři osoby více než ve stejném období roku 2022,“ potvrdila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Proto i letos v létě budou policisté kontrolovat řidiče, cyklisty i chodce ve větší míře. Už v pátek 28. června začnou se sérií dopravně bezpečnostních akcí. „Poté budou policisté Kraje Vysočina v průběhu celého nadcházejícího víkendu v akci pokračovat,“ doplnila mluvčí.

A ve zvýšených kontrolách budou policisté pokračovat celé léto. Řidiči musí o prázdninách počítat s tím, že se s policejními hlídkami setkají nejen na dálnici D1 a silnicích I. tříd. Zaměří se zejména na turistická místa a chatové oblasti. A větší pozor chtějí policisté dávat i na chodce a cyklisty.

Policisté ale nebudou k vidění jen na silnicích. Hlídat budou i vodní toky a dodržování pravidel budou kontrolovat i u vůdců malých plavidel a vodáků. „V případě našeho kraje se v rámci bezpečnostních akcí zaměříme především na kontroly plavidel na Dalešické přehradě. Kontroly se budou týkat také vodní nádrže Švihov, na které platí přísná pravidla chování, neboť přehrada se nachází v ochranném pásmu prvního stupně,“ popsala Čírtková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Modré zóny v Jihlavě se rozšiřují, policisté přijdou o výhodu parkování zdarma

Modré zóny se v Jihlavě šíří do dalších ulic. | Video: Deník/Martin Singr