„Policisté monitorovali především menší obce, ale samozřejmě i silnice vyšších tříd. Zaměřovali jsme se hlavně na to, jestli řidiči před jízdou nepožili alkohol. Účel této dopravní akce byl zejména preventivní," řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Dítě na sedadle spolujezdce

V Lípě během pondělního dopoledne nebyl zjištěn alkohol při žádné z kontrol. Přesto policisté pokutovali. Jeden z řidičů s sebou neměl řidičský průkaz a na předním sedadle převážel svého malého syna, a to dokonce bez jakéhokoliv připoutání či autosedačky. „Jedu jenom kousek, pouze jsem přejížděl," snažil se vysvětlit řidič. Přesto mu na místě byla udělena pokuta ve výši pět set korun.

„Myslím, že těchto akcí by mělo být víc. Nejenom v průběhu svátků. Kázeň řidičů strašně poklesla. Už jenom proto by hlídky měly během roku kontrolovat častěji," věděl Jaroslav Vendl, jeden z kontrolovaných řidičů, který řadu let profesně působil jako učitel v autoškole.

Kromě alkoholu čeká během svátků na cestách i úskalí v podobě „svátečních řidičů". „Zažil jsem, že kvůli takovýmto řidičům jsem musel jet přes celé město třicítkou," vzpomněl si Vendl. „To je zdržování provozu, a proto se nedivím, že občas se tak někteří řidiči dopouští přestupku, když pomalu jedoucí auto chtějí za každou cenu předjet," dodal.

Podle jiných řidičů se situace na silnici během svátků neliší. „Kolem svátků jsou problémy na silnici stejné jako kdykoliv jindy v průběhu roku, nebo aspoň tak to vnímám já. Ale je pravda, že někteří řidiči se nechovají zrovna vlídně," sdělil Jakub Jan Med. Ten přítomným policistům a novinářům silniční kontrolu poněkud zpestřil. Med je totiž farářem z nedalekého Úsobí, a tak v Lípě požehnal všem účastníkům provozu, aby nejen během velikonočních svátků šťastně dojeli. Přesto si nedělní nehoda u Golčova Jeníkova vyžádala tři zraněné osoby.

Pavel Buňat