Poliklinika se nachází nedaleko centra, má dvě patra. V budově jsou ordinace praktických lékařů a specialistů, v přízemí je lékárna. Proč poliklinika mění vlastníka, upřesnila spolumajitelka Věra Rýdlová. „Hlavní důvod je důchodový věk. Můj a mého manžela. Rozhodli jsme se proto s provozem polikliniky skončit a budovu prodat. Hledali jsme vhodného majitele, protože chceme ukončit podnikání ve Světlé s čistým štítem. Tak jsme oslovili město Světlá,“ vysvětlila Rýdlová Deníku.

Jak dodala, náklady na provoz takového budovy rostou. Stejně tak je stále těžší obsadit některé lékařské ordinace. V současné době jsou v poliklinice prázdné ale jen dvě ordinace. Chybí tady dětský lékař a internista. V budově polikliniky najdou pacienti skoro kompletní lékařskou péči. Ordinuje tu psychiatr, neurolog, kožní lékař, ortoped, dětský lékař i praktický lékař. Je tu ordinace ORL, ultrazvuk a rentgen.

Na SPŠ Třebíč napadl žák nožem zaměstnankyni školy. Incident vyšetřovala policie, zasahovali i záchranáři.
Útok na střední škole v Třebíči. Žák napadl nožem učitelku, je zraněná

Prodej polikliniky nebyla úplně nová informace pro jednoho z pacientů Josefa Lacinu. „Slyšel jsem, že se středisko prodává. Prý to kupuje město. Mně je úplně jedno, komu poliklinika patři, když mi nezruší doktory,“ prohlásil Lacina.

To potvrdil i starosta František Aubrecht. Jak dodal, město převezme polikliniku úplně celou, včetně budovy a pozemků. Město uzavře s majiteli nejdřív rezervační smlouvu, pak bude následovat převod polikliniky. Právní proces skončí do začátku léta roku 2024.

„Už na podzim jsme od majitelů společnosti Vital dostali nabídku k odkoupení. Majitelé jsou v důchodu, chtějí s podnikáním skončit, ale jejich rodina nemá zájem pokračovat v jejich stopách,“ vysvětlil starosta Aubrecht.

Důvodem, proč se radnice rozhodla pustit do tak náročného úkolu, jako je provoz polikliniky včetně zajištění zdravotní péče, byly podle starosty kromě jiného i obavy z budoucnosti. „Kdybychom na nabídku nekývli, mohlo by se stát, že budovu koupí někdo jiný a naloží s ní podle svého. V budově tak může být cokoliv, třeba ubytovna. A město by bylo bezmocné,“ povzdechl si starosta.

V Sázavce už osobní vlak od prosince automaticky nestaví.
Kdo zaspí, přejede. Některé zastávky vlaku na Světelsku fungují jen na znamení

Zastupitelé města odkup schválili bez problémů. Jak potvrdil radní města Světlá nad Sázavou Jan Tourek, byli zastupitelé v otázce odkupu jednomyslní. „Je nám jasné, že jde o zajištění kvalitní lékařské péče pro město a službu obyvatelům, navíc cena byla rozumná,“ zdůraznil.

Jak starosta Aubrecht dodal, zajištění lékařské péče je pro město priorita. „Není to samozřejmě jednoduchá záležitost, máme s tím zkušenost, ale vidíme to jako povinnost. Podařilo se nám do města přivést i zubaře,“ poznamenal starosta Aubrecht.

Ještě než polikliniku město koupí, nechá ve společnosti Vital provést audit. Podle starosty je budova v dobrém stavu a nebude potřebovat nákladné opravy. Majitelé do ní pravidelně investovali. Je zateplená, má nová okna i pěknou fasádu.

Mohlo by vás zaumout: Je tu teď větší klid, chválí nový obchvat Brodu obyvatelé Humpolecké ulice

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni