Velká voda po intenzivních deštích několikrát zaplavila domy a zahrady v polovině vesnice. Bahno z rybníku se lidem dostalo nejen na zahrady, ale i do jejich obydlí. Hasiči museli v Olšinkách zasahovat šestkrát během dvou týdnů. Místní si jejich pomoc nemohou vynachválit.

Radnice v Golčově Jeníkově začala problém řešit v polovině července. Od té doby zatím další vlna povodní Olšinky nezasáhla. Místní ale upozorňují, že práce v okolí musí plynout rychleji. Především jim vadí rybník plný bahna, kolem něhož denně chodí. „Doufali jsme, že začnou bagrovat tento týden, ale pořád se nic neděje. Ta hromada bahna už začíná smrdět,“ upozorňuje Ivana Melechovská, která má zahradu hned vedle rybníku. Ten byl podle pamětníků bagrován naposledy někdy kolem roku 1983. „Jsem tady jednatřicet let a nepamatuji si, že by ho někdy někdo čistil,“ poznamenala paní Melechovská.

Terénní práce začaly v Olšinkách masivním čištěním zaneseného poldru nad vesnicí, do něhož během červencových dešťů vtékala „řeka“ z okolních kukuřičných polí. Ty jsou zřejmě největší příčinou tamních povodní. V budoucnu už by tam kukuřice být neměla. „Práce na poldru se blíží ke konci. Dle nejčerstvější informace máme potvrzeno, že Státní pozemkový úřad uvolnil peníze na vybagrování rybníka, takže firma se plynule přesune tam. Potom už zbývá jen opravit jednu trubku na zahradě paní Dvořáčkové,“ konstatoval místostarosta Jeníkova Jiří Brož.

Státní pozemkový úřad (SPÚ) zatím nechtěl upřesnit, kolik peněz na akci vyčlenil a kdy by se mělo s odbahněním začít. „SPÚ nemá k 10. srpnu podložené detailní informace, jelikož momentálně pracujeme na znění objednávky, tudíž nám nepřijde korektní se k akci jakkoli vyjadřovat,“ uvedla mluvčí úřadu Petra Kazdová.