Škody na městské zeleni sčítají například Technické služby města Havlíčkův Brod. „Máme jsme polámané stromy, teď odklízíme větve, které nebezpečně visí nad chodníky. Postupně odklízíme i poškozenou zeleň v parku Budoucnost,“ řekl Deníku Radek Stejskal z městských technických služeb. Jak upřesnil, v parku padly do rybníka Hastrman dva urostlé stromy. Poškodily i cestu kolem. „Kritická místa jsme zabezpečili, stromy postupně odklidíme,“ doplnil Stejskal.

Jak vysoké škody sníh nadělal, to technické služby zjistí až budou mít v ruce podklady z ekonomického oddělení. O dalším osudu rozsáhleji poškozených stromů, zda ošetřit nebo kácet, rozhodne odbor životního prostředí. „Zatím se jedná o čtyři až pět poškozených stromů, které mají nějakou větší cenu,“ poznamenal Stejskal.

Hasiče na Vysočině zaměstnalo o vánočních svátcích počasí. Foto: poskytl HZS Kraje Vysočina
Extrémně náročné vánoční svátky, hodnotí uplynulé dny hasiči na Vysočině

Sníh v roli dřevorubce pracoval i v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Zničil jednu celou řadu stromů na horní části Bechyňova náměstí. Z některých zůstaly jen pahýly. Co se stromy dál, bude řešit městské oddělení technických služeb. Jak sdělila Deníku vedoucí oddělení Hana Mikulincová, poškozených stromů se v Přibyslavi po sněhové kalamitě objevilo hodně. „Stromy na Bechyňově náměstí jsme zabezpečili tak, aby neohrožovaly okolí,“ zdůraznila. O jejich dalším osudu rozhodne referent z oddělení životního prostředí.

Obyvatelé Přibyslavi si škod na stromech všimli hned, jakmile odpadl sníh. „Všimli jsme si toho hned po Štědrém dnu, když začalo tát. Je to hrůza, těch stromů je škoda,“ povzdechl si na procházce sváteční Přibyslaví Josef Smejkal.

Cestující se v příštím roce musí připravit na omezení vlakových spojů kvůli opravám. Ilustrační foto:
Příští rok bude na železnici ve znamení výluk, dotkne se trati z Přibyslavi

Starosti s odklízením následků sněhové kalamity mají i v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. I tam teď pracují s motorovými pilami zaměstnanci Technické a lesní správy. Podle jednatele společnosti Antonína Šotoly se naštěstí jedná jen o jednotlivé případy. Ulámané větve zaměstnanci odklidí, padlé stromy rozřežou a odvezou. Nalomené kmeny posoudí odborníci na životní prostředí. „Ti nám řeknou, jestli se vyplatí strom ošetřit, nebo rovnou skácet,“ upřesnil.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Sněhová kalamita postihla majetky lesních družstev. Lesní družstvo obcí Chraňbož spravuje lesy na Ledečsku a v okolí Golčova Jeníkova. „Byl jsem v lese na Štědrý den zakrmit zvěř a zjistil jsem, že sníh nadělal škody na lesním porostu. Máme vývraty i poškozené oplocenky, ale jsem jen zaměstnanec. O výši škod a odstranění vývratů bude rozhodovat vedení po svátcích,“ vysvětlil Deníku lesník Ondřej Grund. Podle jeho kolegy Josefa Vávry sníh nadělal v lese dost škody. Nejdřív je třeba uvolnit cesty a pak polomy likvidovat.

Pes zmateně přebíhal po dálnici ze směru na Prahu i na Brno. Foto: poskytla PČR
VIDEO: Pes běhal po dálnici na Vysočině, lidé se ho snažili odchytit. Podívejte

Škody po sněhové kalamitě má i Lesní družstvo obcí Přibyslav v lesích na Přibyslavsku a Žďársku. Podle ředitele Jiřího Svobody se nejedná o masivní polomy, k zemi padly jen jednotlivé stromy. Odborníci ale doporučují při návštěvě lesů opatrnost. Stromy narušené sněhem a deštěm by mohly padnout k zemi i později.

Padlé stromy nadělaly škody i na soukromém majetku. „Z obrovského smrku na zahradě se ulomily těžké větve, zhroutily se na náš plot a plot sousedů. Budeme to řešit s pojišťovnou,“ postěžovala si Deníku Marie Dvořáková z Havlíčkova Brodu.