Prohlídky podzemí pořádá spolek Epigram, který se do Dnů evropského dědictví zapojil letos podruhé. „Díky jednateli spolku Vítu Vodrážkovi, který má k budově lékárny rodové vazby, můžeme návštěvníkům ukázat i neznámou část Brodu. Zájemce provedeme podzemím od Lékárny Na Náměstí přes Pešíkovský, Kytlovský, Malinův a Hankovský dům až k hornímu cípu náměstí, kde stává vánoční strom,“ přiblížila předsedkyně spolku Michaela Krpálková.

Během návštěvy podzemí si dobrodruzi prohlédnou nejen sklepení a výstavu listin z kostela svaté Kateřiny, ale také poslechnou ukázku hry na didgeridoo. „Vzhledem k tomu, že výstava listin není v současné době vzhledem k stavebním pracím v Kateřině možná, snažíme se využít našich akcí k jejich veřejné prezentaci. Listiny budou vystaveny u vchodu do sklepení, kde na ně bude návštěvník dobře vidět a s pomocí překladu si je i důkladně prostudovat,“ líčila Krpálková.

„Zároveň bude, jako se již stalo pro všechny naše akce pravidlem, připravený stánek, kde mohou podporovatelé opravy kostela svaté Kateřiny zakoupit sbírkové předměty, a to certifikát stavitele, tričko, SPZ Správný Broďák,“ doplnila Krpálková.

Havlíčkobrodské náměstí.
Tipy na víkend 14.-15. září

„Přeci jen se v podzemí ocitneme ve středověku, chodby nejsou osvětlené a v některým místech úzké, proto bude dobré, aby návštěvníci přišli s pevnou obuví a vlastní baterkou nebo čelovkou. Pro zapomnětlivce budeme mít ale čelovku k zapůjčení,“ pověděla Krpálková.

Vzhledem k malým a místy nevětraným prostorům se návštěva nedoporučuje klaustrofobikům a astmatikům. „Děti do šesti let vítáme v doprovodu dospělé osoby. Prohlídky budou vedené průvodcem v počtu zhruba 8 ‚objevitelů‘ tak, aby byla zajištěna jejich bezpečnost a mohli si tak všichni katakomby v klidu prohlédnout,“ popsala Krpálková.

Podzemí je tvořeno sklepy, které majitelé měšťanských domů hloubili pod svými domy. Sklepy jsou ručně ražené a postupným rozšiřováním docházelo k jejich propojení. Jak předsedkyně spolku dodala, lidé se do něj s největší pravděpodobností nepodívají naposledy. „Chodby se veřejnosti otevřou poprvé a my se spolkem věříme, že ne naposledy. V případě zájmu plánujeme prohlídky opakovat,“ slíbila Krpálková.

V sobotu 14. září se bude konat první ročník MotorSvěta.
Areál brodské psychiatrie v sobotu provoní vůně benzínu