Nejčastěji studenti hledají přivýdělek, přes internetové vyhledavače, ptají se svých známých nebo sami chodí a rozdávají své životopisy.  Letos je o krátkodobé zaměstnání nouze.

Pracovní agentury na Havlíčkobrodsku, letní brigády vůbec nenabízejí. „Zabýváme se pouze nabídkami prací na hlavní pracovní poměr. Občas někdo zavolá a ptá se, jestli nabízíme i brigády. Ani do budoucna, ale nepřemýšlíme, že bychom nabídky brigád zařadily do našich služeb," řekl zaměstnanec pracovní agentury Leasework Jan Bdžoch.

Honba za brigádou startuje už v zimě

Na volná pracovní místa se studenti ptají už koncem zimy. „Sehnat brigádu není nic jednoduchého, nenechávám to náhodě. Zkrátka kdo dřív přijde, ten dřív mele. Hledám už od zimy, ale pořád se mi nepoštěstilo brigádu najít. Doufám, že si ji do prázdnin seženu," přála by si studentka z Havlíčkova Brodu Lucie Řezníčková.

S prosbou o práci na léto se obrací lidé i na Jana Míka z pracovní agentury Peoplesource, ani ten ale takové služby neposkytuje.

„Zaměřuji se na hlavní pracovní poměry. Z vlastní zkušenosti ale vím, že sehnat brigádu je problém, jejich nabídka je velmi malá a rychle mizí. Kdyby byl o brigády celoroční zájem, určitě bychom je nabízeli, takhle se nám to ale nevyplatí," konstatoval Míka.

Úřad práce v Havlíčkově Brodě nabízí zájemcům dohody o provedení práce nebo dohody o provedení činnosti. „Pár volných míst na zkrácený úvazek máme, ale moc jich není, zhruba pětadevadesát procent našich nabídek je na hlavní pracovní poměr. Dohody a práce na zkrácené úvazky nejčastěji zveřejňujeme na nástěnce ve vestibulu úřadu práce," sdělil ředitel úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil.

Na jednu pozici se přihlásí desítky lidí

Že je o brigády zájem potvrdila i Věra Hospodková, zaměstnankyně obchodu Coop družstvo HB v Chotěboři, kde hledali pracovníka na točení zmrzliny. „Během chvíle se přihlásilo několik lidí. Přišlo nám mnoho životopisů. Nejčastěji holky, které studují. Vybíráme je podle toho kde bydlí, kolik volného času mají a hlavně jaký mají přístup jak k práci, tak k zákazníkům," popsala Hospodková.

Beáta Dvořáková