Bezpečný venkov, to slovní spojení už patří do minulosti. Nejenom města, ale i obce se chtějí chránit proti zlodějům, výtržníkům a vandalům.

Jako první vesnice v Podoubraví se rozhodla instalovat kamerový bezpečnostní systém  obec Sobíňov na Ždírecku.

„Důvodem jsou některé pokusy o vloupání, výtržnosti a vandalismus," vysvětlil starosta Jaromír Moravec hlavní důvody opatření, jaké v historii vesnice nemá obdoby. A rozhodně nemluví do větru. Loni například starosta prostřednictvím místního zpravodaje několikrát upozorňoval na mnohé nešvary, k nimž v Sobíňově došlo. Případ kulturního domu, kde po diskotékách  návštěvníci rušili noční klid a poničili i obecní majetek, se projednával až na zastupitelstvu. Bohužel, ne všechny případy se udály jen v době diskoték.

„Celé léto se na řadě míst v obci objevuje nepořádek a vandalismus nezvyklých rozměrů, největší škoda byla způsobena na povaleném pomníku na evangelickém hřbitově," informoval obecní úřad s tím, že dalším kritickým místem je rybník v centru návsi. „I přes opětovné napomínání od občanů bydlících v okolí této nádrže, se takřka nic neděje, ba naopak je tato mládež na ně drzá a kolikrát se mstí na majetku těchto občanů," popsal obecní úřad další smutné případy, nemluvě o některých případech pokusů o vloupání. Například dva muži ze Slovenska se vloupali do místní prodejny, ale policie je nakonec dopadla.

Budou klidnější

Doby, kdy na vesnici nebylo třeba se obávat o bezpečnost a majetek, při práci na zahrádce nebylo nutné mnohdy ani zamykat dům, protože venkov byl jako jedna rodina, už dávno neplatí.
„Jako občan Sobíňova nejsem proti kamerovému systému. Jsou monitorovaná města, proč ne vesnice, neboť co do negativních společenských jevů už mezi městem a vesnicí přestává být rozdíl," okomentovala situaci Alena Stará, jedna z místních usedlíků.

Tak si obecní úřad v Sobíňově řekl dost a rozhodl se dát výtržníkům, vandalům a potenciálním zlodějům stopku.
"Do kritických lokalit umístíme kamery. Budou to kamery se záznamovým systémem, centrum bude na obecním úřadě," konstatoval starosta Moravec.

„Věříme, že to výtržníky a vandaly odradí. Občané budou klidnější, neboť nebude tak těžké, pokud dojde k narušení pořádku, vypátrat viníky," doplnil  Moravec.
Předběžná částka, kterou by měl obecní úřad do ochrany majetku občanů a veřejného pořádku investovat, je asi 200 tisíc korun.

O dotace bude obec žádat Kraj Vysočina, pak bude následovat další postup. Kamery by měly v Sobíňově chránit pořádek zřejmě letos na podzim.
Se zvýšeným nárůstem počtu krádeží a výtržností se potýká i sousední město Ždírec nad Doubravou, kde mají desítky bezpečnostních kamer, kamery umístili dokonce i na hřbitov.
Deník o tom informoval loni na podzim.

Ždírec platí určitou daň i za to, že leží v sousedství hlavního silničního tahu na Pardubice.

„Nenechavci navštěvovali i hřbitov v Horním Studenci. Objednali jsme proto další čtyři kamery, které nám snímají plochu hřbitova. Tato investice stála město asi 75 tisíc korun," okomentoval tehdy rozhodnutí městského úřadu místostarosta Bohumír Nikl.

Ždírecko nemá vlastní městskou policii, nejbližší obvodní oddělení Policie ČR je až v Chotěboři.