Podle šéfa představenstva vodárenské společnosti Pavla Policara se jedná o projekt za 73 milionů korun. „Z toho zhruba polovinu jsme získali v dotacích. Podílet se chce i Jihlava částkou asi 13 milionů. Vysoutěžili jsme firmu, která bude přivaděč stavět. Máme v úmyslu začít už letos na podzim,“ informoval. Voda z Želivky by mohla lidem ve Štokách téct už za rok.

Nedostatek pitné vody trápí Štoky už dlouho. „Extrémně suché léto ukázalo, že například studny u Hanesova mlýna, které zásobují Štoky pitnou vodou, nemají dostatečnou rezervní kapacitu vody,“ konstatoval starosta Pavel Královec.

Okruhový speciál KTM je vrcholem techniky.
Brod ochromil řev motorů: lidé obdivovali rychlá auta i veterány. Podívejte se

Nedostatek vody zná i Jihlava, které už podle Policara nestačí nádrž Hubenov. Nápad vést do Jihlavy vodu ze Želivky do Jihlavy je už hodně starý. Ale plány vždy skončily jen u slov. „Želivka by nám vyřešila nedostatek pitné vody v suchém období,“ navrhl už loni náměstek primátorky Martin Laštovička.

Podle havlíčkobrodského místostarosty Zbyňka Stejskala a člena představenstva vodárenské společnosti je tato akce zajímavá v mnoha směrech. „Jednou z nich jsou finance. Brodské vodovody a kanalizace mají nejlevnější vodu široko daleko,“ zdůraznil.