VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední večerní autobus jezdit bude

Havlíčkobrodsko: Autobus bude jezdit znovu. Obyvatelé některých vesnic na Havlíčkobrodsku si mohou oddechnout.

18.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Poslední večerní spoj 
z Havlíčkova Brodu bude obnoven. Starostové obcí se dohodli s dopravní společností Veolia na jeho opětovném zavedení, ale vytíženost spoje bude pečlivě sledována.

O problému se zajištěním spojení psal Deník loni v prosinci. Poslední večerní autobus z Havlíčkova Brodu, který v pracovních dnech zajišťuje dopravní obslužnost více než desítce vesnic, byl od Nového roku zrušen. Tím obyvatelům některých obcí, kteří pracují 
v Brodě a nemají auto, hrozilo, že se večer nedostanou 
z práce domů. Situace byla o to tíživější, že těmito obcemi neprojíždí ani vlak. Postižena zrušením posledního večerního spoje byla třeba Česká Bělá, Oudoleň, Havlíčkova Borová, Jitkov a další menší vesnice. Například ředitelka ZŠ Nuselská v Havlíčkově Brodě Jana Hartmanová označila rušení posledního večerního autobusového spoje za návrat do středověku.
„S dopravcem Veolia jsme se dohodli na znovuobnovení autobusového spoje z Havlíčkova Brodu do Havlíčkovy Borové. V pracovní den bude jezdit stejně, jako tomu bylo před zrušením," informoval starosta obce Oudoleň Ivo Béna.

Problém: peníze

Autobus bude z Havlíčkovy Borové do České Bělé odjíždět v 17.30, kde bude navazovat 
na spoj, který odjíždí do Ha᠆vlíčkova Brodu v 17.46.

„Ovšem pozor, autobus nebude zajíždět do Oudoleně, nástupní místo bude na dolní křižovatce," zdůraznil starosta Béna. Do Havlíčkovy Borové bude autobus z Havlíčkova Brodu odjíždět v 19.20. Podle tohoto jízdního řádu začne autobus jezdit od 4. března.

Tím hlavním důvodem, proč byl autobus zrušen, jsou finance. V lednu 2012 město Přibyslav provedlo vyúčtování nákladů na dopravní obslužnost a zjistilo se, že dotuje autobusovou dopravu některým okolním obcím. Šlo hlavně o ty spoje, které jsou pro dopravce prodělečné a ztrátu musejí kompenzovat obce. 
V přibyslavském regionu se na financování spojů podílí Havlíčkova Borová, Dlouhá Ves, Oudoleň, Žižkovo Pole, Jitkov, Stříbrné Hory, Modlíkov a samotná Přibyslav.

V roce 2011 například  zaplatily tyto obce celkem 502 tisíc korun, z toho Přibyslav přes 60 procent.

„Hledali jsme jiný způsob, kdy by se platby neodvíjely podle počtu obyvatel, ale podle ujetých kilometrů," konstatoval místostarosta Kamarád. Tímto přepočtem ovšem poplatky za dopravní obslužnost pro některé obce „naskočily" do neúnosné výše.

Například Jitkov měl platit přes 30 tisíc ročně, výdaje narostly i pro Oudoleň. Proto starostové obcí uvažovali o zrušení některých spojů, ale obyvatelé obcí na to reagovali peticemi a stížnostmi.

„Nakonec jsme dospěli k dohodě. Autobus jezdit bude, ale jen pro zajímavost, za tento spoj budeme platit za pouhých 10 měsíců více než 16 tisíc korun. Náklady na celou dopravní obslužnost činily vloni celkem 24 300 korun. Tato částka je tedy dost vysoká," povzdechl si starosta Béna. Proto budou v Oudoleni vytíženost spoje sledovat a podle toho rozhodne, zda ho bude i do budoucna financovat. Zhruba stejného mínění je starosta Jitkova Petr Kubát.

Omezené rozpočty

„Z původní částky přes 30 tisíc korun jsme se dostali zhruba na 10 tisíc korun. Nakonec jsme dospěli k dohodě, že se na udržení dopravní obslužnosti budeme s ostatními obcemi podílet. I tak je to poměrně vysoká částka, proto vytíženost autobusu budeme sledovat. Situace je složitá. Víme dobře, že se jedná o poslední večerní spoj, ale na druhé straně jsou finance, kterých mají obce stále méně. Mít v obecním rozpočtu dost peněz, nevidím problém," konstatoval jitkovský starosta Kubát.

Podle informací Deníku uvažovaly obce o vyřešení problému třeba objednáním minibusu u soukromého dopravce. „Ano i taková možnost tu byla, ukázalo se ale, že investice vložené do tohoto způsobu dopravy jsou srovnatelné s tím, kolik platíme za dopravní obslužnost u současného přepravce," upřesnil oudoleňský starosta.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek
1

Jeden řidič požil alkohol, druhý přidal marihuanu

Fotografie ze závěru turnaje.

Vánoční turnaj záchranného systému už zná vítěze

Přibyslav získala do vlastnictví umělecká díla bývalého starosty

Přibyslav – Tři umělecká díla akademického sochaře Romana Podrázského získalo do sbírky město Přibyslav.

Knihovna ve Věžnici prošla zásadní proměnou

Věžnice – Velkou proměnou prošla v poměrně krátké době místní knihovna ve Věžnici na Havlíčkobrodsku. Proměna byla tak zásadní, že si za ni knihovna vysloužila ocenění Knihovna roku.

Z kůlny u chaty zmizel motocykl

Slavníč - Nepříjemné překvapení zažil majitel chaty ve Slavníči u Herálce na havlíčkobrodsku, když zjistil, že mu z kůlny zmizel motocykl.

Většina velkých měst dá spíše na schválený rozpočet

Vysočina – Deset ku pěti. Takový kurz je letos na radnicích ve městech s rozšířenou působností v Kraji Vysočina při rozhodování, zda se přikloní k řádně schválenému rozpočtu nebo k rozpočtovému provizoriu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT