Uvedené věty nejsou vyřčeny zdravotníkem, jak by se mohlo zdát, nýbrž speciálním přístrojem, který má k dispozici havlíčkobrodská nemocnice.

„Nový speciální defibrilátor CardAid pomáhá při tréninku první pomoci u zaměstnanců, ale i při kurzech laické resuscitace,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo. Defibrilátor je konstruován k co nejjednodušší obsluze a díky slovnímu průvodci  je  možné, aby ho v extrémní situaci  účelně využila v resuscitaci  i zcela neškolená osoba.

„K dispozici máme výcvikovou verzi Cardi Aid zvanou příznačně Trenér. Ta je vhodná jako doplněk při výuce a nácviku první pomoci nebo pro osvětové přednášky,“ doplnila Černo a podotkla, že přístroj je dokonce naprogramován tak, aby podle stavu pacienta doporučil, nebo nedoporučil provedení elektrošoku.  

Ojedinělostí tohoto systému je také speciální dálkové ovládání defibrilátoru, prostřednictvím kterého instruktor může v průběhu tematické modelové situace volit a ovlivňovat vývoj situace. To znamená tvořit rozličné scénáře: výboj, elektrošok doporučit či nedoporučit, děj posunovat sem a tam, nebo dokonce imitovat i případnou závadu přístroje.

Rychlý tým někdy nestačí

„Ve spojení s figurínou či přímo živým kolegou lze procvičit patřičně reálnou formu poskytnutí srdeční resuscitace. Nový přístroj v hodnotě 17 tisíc korun využíváme pro pravidelná školení kurzů první pomoci našich zaměstnanců. I když má naše nemocnice speciální rychlý tým ARO na resuscitaci, každý zaměstnanec nemocnice prochází každý rok školením, při kterém si znovu připomíná, jak rychle poskytnout první pomoc,“ upřesnila mluvčí. Může se totiž stát, že před vchodem nemocnice zkolabuje pacient, a tak i pracovnice informačního centra či bufetu nemocnice musí umět okamžitě poskytnout pomoc.

Přístroj využijí také účastníci kurzu laické resuscitace, který se koná dnes od 17 hodin. „Hlavním cílem  kurzů je přiblížit,  jak podat první pomoc, a tedy jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo člověku, který to právě potřebuje. Každému z nás se může stát, že bude účastníkem dopravní nehody, nebo před ním na ulici zkolabuje neznámý člověk a bude potřebovat naši pomoc,“ zdůraznila Černo.  

Kurzy zaměřené na dětskou resuscitaci se v havlíčkobrodské nemocnici provádí na multifunkčním modelu novorozence, který slouží k nácviku resuscitace a základní novorozenecké péče.

Model je vyroben ze speciálního silikonového materiálu, který je blízký lidskému tělu.

Na modelu lze nacvičovat nejen resuscitaci včetně intubace, ale také katetrizaci pupeční šňůry, zavádění nasogastrické sondy, orální i nasální odsávání, katetrizaci močového měchýře, kontrolu srdečního tepu na pupeční šňůře a podobně.

Tento moderní intubační model patří mezi nadstandardní vybavení novorozeneckých oddělení.

Kurzy chtějí přirozenou i zábavnou formou veřejnosti přiblížit problematiku resuscitace a první pomoci. Pod záštitou chirurgického oddělení probíhají každou poslední středu v měsíci od 17 hodin a je nutné se na ně předem přihlásit.