„V sobotu 21.11.2015 se koná již třetí Národní potravinová sbírka. Potravinová banka Vysočina zajišťuje na Vysočině, v Jižních Čechách i ve Středočeském kraji dohromady dobrovolníky pro 37 supermarketů. Doposud se nám nepodařilo zajistit dobrovolníky do dvou supermarketů – Kaufland v Havlíčkově Brodě a Penny ve Světlé nad Sázavou," informoval o situaci předseda Potravinové banky Vysočina Miroslav Krajcigr.

Vítaní jsou jedinci, školy i spolky

Proto se Potravinová banka rozhodla oslovit občany Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou, spolky, školy, či jednotlivce, se žádostí o pomoc při zajištění této dobročinné akce. „Bylo by škoda, kdyby se v těchto dvou supermarketech z důvodu nedostatečného počtu dobrovolníků tato akce neuskutečnila," podotkl Krajcigr.

Dobrovolníci, kteří mají zájem se do akce zapojit, se mohou hlásit Evy Šilhanové na potravinovabankavysocina@seznam.cz, na telefonu 730 177 731, nebo využít formulář na www.potravinypomahaji.cz v sekci registrace dobrovolníků.

Národní potravinová sbírka se koná ve vybraných městech po celé České republice.

Národní potravinové sbírky ve prospěch azylových domů, domovů pro seniory, armády spásy a dalších organizací, které pomáhají lidem v nouzi, jsou tradiční akcí v západních zemích. V Česku je začala organizovat před třemi lety platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy.

Hned první sbírka byla nesmírně úspěšná vybralo se celkem 66 tun potravin.

Projekt získal mimo jiné hned čtyři ocenění v České ceně za public relations, první místo v kategorii Společenská odpovědnost a filantropie, první místo v kategorii Sólo kapr, třetí místo v kategorii Státní správa, veřejný a neziskový sektor a druhé místo jako Absolutní vítěz.
„Každý bude moci v rámci sbírky darovat trvanlivé potraviny, které prostřednictvím potravinových bank poputují potřebným v daném místě," upřesnil Krajcigr.

Potravinová banka, jediná na Vysočině vznikla loni v Ledči nad Sázavou. Kraj Vysočina její vznik podpořil částkou 200 tisíc korun.
V současné době provozuje Potravinová banka centrální sklad v bývalé výrobně léčiv Zentiva. Za dobu své existence uspořádala Potravinová banka několik regionálních sbírek. „Sebrané potraviny jsou prostřednictvím neziskových organizací nebo sociálních pracovníků rozdávány potřebným," upřesnil předseda Miroslav Krajcigr.