Po celý den se zde konala regionální potravinová sbírka pro chudé.

Akci organizovala Potravinová banka Vysočina se společností COOP družstvo HB a studenty z Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod. Dárci mohli potraviny věnovat na dvou místech. V obchodním domě Alej a Žižkov II.

Potřebným přispěli hlavně starší

Kdo očekával, že Broďáci budou potravinovou sbírku ignorovat, pořádně se zmýlil. Od devíti hodin ráno do 11 hodin dopoledne naplnili dobrovolníci různými trvanlivými a instantními potravinami i hygienickými potřebami jen v obchodním domě Alej dva nákupní vozíky.
„Máme z toho příjemný pocit, je jen málo těch, kteří by přispět odmítli," konstatovala koordinátorka Hana Macháčková. Podle jejích zkušeností ale do charitativních nákupních košíků přispívali většinou dárci středního a vyššího věku. „Jsou to hlavně ženy ve věku zhruba od padesáti výš. Přispět odmítají mladí, pak třicátníci až čtyřicátníci. Ani senioři, muži, nejsou příliš vstřícní," poznamenala Macháčková.
Jednou z dárkyň byla například žena z Brodu s přímo symbolickým jménem Jana Dobrovolná. „Moje příjmení s tím nemá co dělat, myslím, že když je to v mých silách někomu pomoci, ráda to udělám, protože nevím, co mě v životě může potkat," podotkla dárkyně. Každý zákazník, který do samoobsluhy vstoupil, byl osloven dobrovolníky v zeleném tričku s logem sbírky. Od nich obdržel seznam různých potravin a hygienických potřeb, které mohl zaplatit u pokladny, a poté předat dobrovolníkům. Reakce byly různé.

Pomoc ano, ale jenom adresnou

„Nesetkala jsem se vyloženě s vulgaritou, ale když jsme potravinovou sbírku pořádali loni v prosinci v Golčově Jeníkově, tak se na mě jeden zákazník v obchodě utrhl, že on sám by potřeboval obdarovat. Tak jsem mu nabídla, že mu nějakou tu polévku nebo čočku věnuji. Zákazník pak koupil krabici předvařené rýže a tu po mně hodil," svěřila se se svými zážitky koordinátorka Hana Macháčková.

Jeden z dobrovolníků, student ekonomického lycea Bratříků Lukáš Frübaue,r ale na účinnost podobných akcí moc nevěří. „Já bych do takové sbírky nepřispěl. Jsem totiž lakomý. Ne, to je vtip. Já jsem pro zcela adresnou pomoc, konkrétním lidem. Kdyby za mnou přišel nějaký člověk a požádal mě o pomoc, neodmítnu, ale v takový typ dobročinnosti nevěřím," svěřil se Lukáš s tím, že hodlá jít studovat vysokou školu, proto věří, že po studiích sežene s diplomem práci a živobytí bez problémů.

„Většina potravin ze sbírky půjde do domova pro matky s dětmi, který provozuje Oblastní charita Havlíčkův Brod. Další do Golčova Jeníkova určitým rodinám. Potravinová pomoc se přiděluje ve spolupráci s úředníky ze sociálky jen lidem u kterých je záruka, že ji nezneužijí. Zbytek jde do našeho skladu v Ledči nad Sázavou," vysvětlil Miroslav Krajcigr, předseda Potravinové banky.

Tato organizace vznikla za podpory Kraje Vysočina. Díky tomu, že Potravinová banka vlastní centrální sklad, budou se tyto sbírky podle Krajcigra konat na Vysočině každý měsíc. Pracovat ve skladu by měli lidé z úřadu práce, kteří těžko hledají uplatnění.

„Do potravinové sbírky bychom chtěli zapojit všechna města v Kraji Vysočina. Zhruba každý měsíc by se v některém městě konala potravinová sbírka, samozřejmě pokud by města měla zájem. Sebrané potraviny by pak byly prostřednictvím neziskových organizací nebo sociálních pracovníků rozdávány potřebným," upřesnil Krajcigr.