Po celý den se zde konala regionální potravinová sbírka pro chudé. Akci organizovala Potravinová banka Vysočina se společností COOP družstvo HB a studenty z Obchodní akademie a Hotelové školy (OAHS) Havlíčkův Brod. Dárci mohli potraviny věnovat na dvou místech. V obchodním domě Alej a Žižkov II.

Kdo očekával, že Broďáci budou potravinovou sbírku ignorovat, pořádně se zmýlil. Během necelé hodiny naplnili dobrovolníci různými trvanlivými a instantními potravinami i hygienickými potřebami jen v obchodním domě Alej víc než jeden vozík.

Bylo málo těch, co darovat odmítli

„Máme z toho příjemný pocit, je jen málo těch, kteří by přispět odmítli," konstatovala koordinátorka Eva Šilhanová. Vůbec poprvé si oblékla zelené tričko s logem sbírky a zapojila se do charitativní potravinové sbírky studentka Aneta Bártová z ekonomického oboru OAOS.
„Do sbírky se zapojila letos celá naše třída. Já pomáhám v Aleji, je nás tady celkem šest, další spolužačky jsou v prodejně na Žižkově," upřesnila Aneta. Jak dodala, je pro ni taková zkušenost hodně cenná, ale z reakcí některých lidí je prý dost rozpačitá. „Nesetkala jsem se s vyloženými urážkami, ale někdy ti lidé reagují až přehnaně. Okatě dávají najevo, že si nás nevšímají, nebo nás rázně odbudou. Většinou do sbírky přispívají starší lidé, často důchodci," popsala studentka svoje zkušenosti. Jak zdůraznila, považuje takové sbírky za prospěšnou věc. „Jak jsem se dozvěděla, hodně trvanlivých potravin půjde do rodin, maminkám s malými dětmi," podotkla studentka.

„Co to má být, ta sbírka? Novodobé kupování odpustků? Jen se obávám, aby se vše opravdu dostalo potřebným. Taková slušná matka s dětmi, obracející každou korunu se raději postará sama. Styděla by se. Zato ti, co nahází prachy do beden v hernách si klidně přijdou dvakrát," vyjádřil svůj negativní názor na potravinovou sbírku například Jaroslav Polák z Havlíčkova Brodu.

„Já přispěji ráda, je to pro mě signál, že dobrý člověk ještě žije. Téhle akce jsem se dobrovolně a bez zaváhání zúčastnila proto, abych nějak podpořila lidi v nouzi, jako jsou především senioři a zdravotně postižení lidé, kteří jsou až na samém konci zájmu této společnosti," komentovala svůj příspěvek Broďačka Marie Bělohlavová.

Podle koordinátorky Evy Šilhanové zůstane většina potravin na Havlíčkobrodsku, kde bude rozdělena do rodin sociálními pracovníky. Část potravin půjde do skladu v Ledči nad Sázavou.

Potravinová banka vznikla před víc než rokem za podpory Kraje Vysočina. Díky tomu, že Potravinová banka vlastní centrální sklad, mohou se charitativní sbírky konat na Vysočině každý měsíc.