„Toto významné výročí chceme oslavit především poděkováním našim zákazníkům. Připravili jsme pro ně nejen několik ochutnávek, například oblíbených želé cukrovinek česko-finské firmy Candy plus, tradičních jihočeských brambůrků firmy Golden Snack, osvěžujících letních nápojů od Poděbradky a dalšího sortimentu, ale také dárky k nákupům nad 400 a 100 korun v podobě velké čokolády s motivem Havlíčkova Brodu, respektive malých čokolád, propisovacích tužek a podobně. Naši zákazníci ale mohou také vyhrát televizor o úhlopříčce 127 centimetrů, který věnoval český národní potravinářský řetězec Flop. Stačí, když od 1. do 30. června vhodí do losovací schránky účtenku se svým jménem, adresou a telefonním či e-mailovým spojením," uvedl majitel prodejny, Martin Hejkal, vnuk zakladatele Josefa Hejkala.

Pod svým jménem jste obchod otevřel 1. června 1991, jak na tuto dobu vzpomínáte?
Naše rodina získala dům číslo popisné 153 zpět v restituci, a to 10. prosince 1990. Dům nám sice byl vrácen, ale jak zásoby, tak veškeré zařízení obchodu jsme si museli od státního podniku Potraviny odkoupit. Byla to doba velkého nadšení, ale také obrovské práce – obchod jsme převzali přesně v tom stavu, v jakém byl v roce 1948, a to už na začátku devadesátých let, kdy každý den přibývaly desítky nových potravinářských výrobků, nemohlo stačit. Po první rekonstrukci v roce 1994 došlo ke změně orientace původního obchodu, a to jak stavebně, tak co do sortimentu. V menší pultové prodejně se začaly prodávat lahůdky a dárkové zboží a běžné potraviny se přesunuly do samoobslužné prodejny. Ta vznikla po přestavbě původního skladu. O tři roky později jsme se stali součástí národního řetězce potravinářských prodejen Flop.

Proč k tomu rozhodnutí došlo?
Museli jsme adekvátně zareagovat na přítomnost nadnárodních firem, které právě v té době velmi razantně vstoupily na náš trh. Prostřednictvím Flopu jsme se dostali především k výhodnějšímu společnému nákupu zboží a díky Flopu dodnes prezentujeme i aktuální nabídku či akční prodej formou barevných plakátů a letáků. Flop nám dodává zhruba padesát procent našeho sortimentu, zbývající část nakupujeme přímo od výrobců nebo od jiných dodavatelů.

Zákazník dnes požaduje stále více regionálních potravin či výrobků. Jistě i takové ve své nabídce máte?
Samozřejmě. Místní a regionální výrobce máme zastoupené v jednotlivých segmentech našeho sortimentu. Prodáváme třeba regionální piva, uzeniny, pečivo a další zboží.

Zaznamenal jsem, že dost lidí se dnes nákupům v supermarketech začíná vyhýbat. Vadí jim hlavně naprostá anonymita prodeje, schází jim přímý kontakt s prodavači, chtějí při nákupech prohodit pár slov. Vnímáte to také ve vaší prodejně?
Jisté náznaky tu skutečně jsou. Zákazníci se opravdu více přiklánějí k nákupům, jak se říká, v sousedství. Chci věřit, že právě v tom je perspektiva nejen naší prodejny, ale malých obchodů vůbec.

Kolik lidí u vás denně nakupuje?
Přesnou statistiku sice nemáme, ale můj střízlivý odhad je, že denně k nám přijde za nákupem více než jeden tisíc zákazníků. V každé směně se o ně stará jedenáct stálých prodavaček a prodavačů a také několik brigádníků. Zaměstnáváme více než pětadvacet lidí. Pro porovnání: v roce 1991 to bylo pět prodavaček a jeden prodavač.

Co plánujete do budoucna?
Uvažujeme o tom, že bychom prodejní prostory rozšířili do prvního patra, které dnes využíváme jako sklad. Současně bychom chtěli rozšířit i sortiment lahůdkářského zboží. Věřím, že právě v těch nových prostorách oslavíme 100. výročí založení firmy Hejkal (úsměv). Mimochodem: úpravy a změny interiéru nás provázejí po celou dobu našeho podnikání. V roce 2000 se prodejní plocha samoobsluhy rozšířila i o prostory bývalého dvora a o rok později byl veškerý prodej zboží digitalizován. Zákazníci poznali tuto změnu tak, že staré mechanické pokladny byly nahrazeny elektronickými.

Tak, ať to klapne! Opusťme teď ale budoucnost a vraťme se do minulosti. Firmu založil váš děd Josef Hejkal. Jak na něho vzpomínáte?
V prvé řadě bych zdůraznil, že Josef Hejkal byl velmi podnikavý člověk a obchod se mu vždycky dařil. Narodil se v roce 1899 v chudé chalupnické rodině v nedalekém Kyjově, a to jako druhý ze šesti dětí. Vyučil se v obchodě Václava Novotného ve Stráži nad Nežárkou, později pracoval v Přelouči, Mělníku a Kutné Hoře. V roce 1920 začal samostatně podnikat. S bratrancem Karlem Valentou obchodoval v Lípě s bramborami. V roce 1923 si, a to již s manželkou Boženou, pronajal obchod ve Světlé nad Sázavou, a konečně v roce 1925 koupil dům v brodské Dolní ulici. Prodával běžné i exotické potraviny, mimo jiné i exotické jižní ovoce. V plynové pražírně pražil kávu a burské oříšky, nabízel i vlastní likéry. V roce 1936 dům přestavěl na moderní obchodní podnik do takové podoby, v jaké existoval až do roku 1991. Založil také velkoobchod, který zásoboval celé široké okolí. V době největšího rozmachu měla jeho firma kolem patnácti zaměstnanců.

A to vše, jak se dá předpokládat, skončilo v roce 1948…
Přesně tak. Jeho obchod byl znárodněn brzy po komunistickém puči jako jeden z prvních v Havlíčkově Brodě. Josef Hejkal v něm mohl ještě necelé dva roky zůstat coby řadový zaměstnanec, ale v roce 1950 musel odejít a až do důchodu pracoval v různých dělnických profesích. Nadále však bydlel v bytě nad obchodem. Dům mu patřil až do 16. listopadu 1961, pak byl také znárodněn a Josef Hejkal se stal ve vlastním domě nájemníkem městského bytového podniku. V domě bydlel až do své smrti v roce 1974. Potraviny se v domě prodávaly i po znárodnění a obchod i nadále patřil k nejoblíbenějším v Havlíčkově Brodě. Od poloviny osmdesátých let se stal takzvanou večerkou. Ve všední dny měl otevřeno až do 21 hodin, a navíc i v sobotu a v neděli dopoledne.

Jak to dědeček nesl?
Statečně, ale popravdě řečeno, mluvil o tom jen velice nerad. Přitom byl ale přesvědčen, že se obchod jednou rodině vrátí. Za totality to znělo jako utopie, ale jak se ukázalo, měl pravdu: bezpráví nezvítězilo.