Dům stojí v lokalitě Na Rozkoši. „Zájemci o bydlení již mohou podat žádosti,“ upřesnila mluvčí brodské radnice Alena Doležalová. Podle místostarosty Vladimíra Slávky se cena nájmů nevyšplhá nad hranici sedmdesát korun za čtvereční metr. „Dvanáct bytů je pro lidi v nouzi a dva byty jsou ke komerčnímu pronájmu,“ upřesnil místostarosta.

Byty jsou dvoupokojové a jednopokojové. „Celá budova je bezbariérová s výtahem. Všechny byty mají velikou koupelnu a velká okna směrem na jih,“ doplnil Slávka. On také upřesnil, jací nájemníci mohou o byty žádat. „Lidé nad 65 let, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách, ale soběstační, třeba manželské páry nebo důchodci, kteří bydlí ve čtvrtém patře bez výtahu. Tohle není dům s pečovatelskou službou,“ upřesnil. Byty jsou určené i pro samotné matky s dětmi nebo otce samoživitele.

Průtrž mračen a kroupy v Havlíčkově Brodě
Brodsko i Vysočinu zkropil liják s kroupami, hasiči čerpali vodu ze sklepů

Podle důchodce Josefa Hájka z Havlíčkova Brodu je to dobrá myšlenka, ale výběr nájemníků by měl být hodně pečlivý. „Sociální byty, dům pro potřebné - skvělý nápad, ale realita může být jiná. U důchodců to snad nehrozí, ale u těch mladých a samoživitelů. Zničený byt, radiátory ve sběru a odpadky pod okny. Takže na výběr nájemníků velký pozor,“ vzkázal radním.

Dům dostupného bydlení nabídku bytů pro potřebné v Havlíčkově Brodě rozšíří, podle Vladimíra Slávky ale všechny potřebné neuspokojí. Počty žadatelů až dvacetinásobně překračují možnosti bydlení.

Na výstavbě domu pro potřebné pracovali dělníci zhruba rok a půl a stavba vyšla skoro na třicet milionů korun. Město Havlíčkův Brod hradilo asi deset milionů korun.