I pro obecní úřad v Pohledu je to dobrá zpráva. Pramen totiž před pěti lety záhadně zmizel. Důvod, proč se ztratil, neodhalil ani skener pražských specialistů firmy Natawarde.

Pro pohledské patrioty to byla rána. „Něco takového nepamatuji, voda tu tekla vždycky,“ povzdechla si Marie Sobotková. Narodila se u svaté Anny v hájence a přišla se na průzkum tehdy podívat. „Pramen teče od podzimu loňského roku. Myslím, že tomu pomohly vydatné deště,“ poznamenal starosta Pohledu Milan Klement.

Každý rok do poutního areálu jezdí tisíce lidí. Jejich cílem je mše v historickém kostele, poutní atrakce i zastávka u pramene. „My si sem pro vodu jezdili s kanystrem,“ poznamenal Petr Mazánek z Havlíčkova Brodu. Podle starosty sboru pohledských hasičů Milana Hejkala ale na návštěvnost pouti pramen velký vliv nemá..

Radost z obnovení pramene má například Jitka Neuwirthová z místního spolku zahrádkářů. „Jsem ráda, že se pramen podařilo obnovit. Poutní místo u svaté Anny je krásné,“ poznamenala. S tím souhlasila i pohledská rodačka Yvona Kršková. „Je to samozřejmě super. Jen si říkám, jestli ta nová voda je stejná jako ta původní,“ zamyslela se.

Legenda o zázračné vodě u svaté Anny
Poloslepá žena dřevaře Tondla si umývala oči vodou z pramene u svaté Anny v Pohledu a stal se zázrak. Abatyše pohledského kláštera Kandida Marešová proto nechala v polovině 18. století u pramene vybudovat poustevnu. Mnich který ji obýval, během 20 let zaznamenal 28 podobných zázraků. V 19. století hrabě Evžen Silva-Tarouca Unwerth, majitel pohledského panství už šel na zázraky vědecky. Nechal pramen prozkoumat a zjistit jeho chemické složení. Ukázalo se že železito-sirnatý pramen je také radioaktivní. Na základě toho pak dal hrabě postavit u svaté Anny známé lázně.
Zdroj: Obec Pohled

Obec Pohled nechala provést rozbor vody z pramene. Ten podle starosty potvrdil, že voda sice není zázračná, ale je pitná. Pramen, kaple i poutní kostel svaté Anny patří pod správu děkanství v Havlíčkově Brodě. „Ano, voda opět teče a je pitná,“ potvrdil děkan Oldřich Kučera.

Rozbory vody z takzvaně zázračného pramene provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, jeho jihlavská pobočka. Jan Hofman vedoucí Centra hygienických laboratoří z Jihlavy samozřejmě na zázraky nevěří. „V Pohledu jsme provedli kontrolu vody u svaté Anny v krátkém rozboru. Mohu říci,voda je pitná,“ sdělil. Podle laborantů má voda kyselejší charakter a obsahuje radon, který neškodí. To, že si ji někteří lidé vozí domu a chválí si, jak je chutná, objasnil Hofman obsahem minerálů. „Jinou chuť má voda povrchová a jinou ta, co vyvěrá z podzemí. Takže člověku, který je zvyklý pít vodu povrchovou, připadá ta podzemní někdy mnohem lepší,“ vysvětlil.