VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poutníci se vydají po stopách umučeného faráře Toufara

Číhošť – Druhá pouť do Číhoště k uctění památky umučeného kněze Josefa Toufara se uskuteční tuto neděli.

23.2.2014
SDÍLEJ:

Jako bychom dnes zemřít měli. Loni se například konala beseda s autorem Toufarovy biografie Jako bychom dnes zemřít měli Milošem Doležalem (vlevo). Foto: archiv Jana Zasadila

Loni ji prvně uspořádalo občanské sdružení Mladí lidovci ve spolupráci s Nadačním fondem číhošťského kostela.

„Mladí lidovci hledali styčnou plochu, jednak duchovní, a jednak takovou, abychom dosáhli na cíl vzdělávat zejména mládež. A osobnost faráře Toufara v Číhošti, středu republiky, se nabízela sama," přiblížil Jan Zasadil ze sdružení Mladí lidovci. Cílem je především přihlásit se k Toufarovu odkazu. „Ten vnímáme v té občanské rovině především jako schopnost sjednotit celou obec. To nám přijde jako ideál přenositelný i do současnosti," dodal Zasadil.

Poutníci se sejdou v 8.30v parku Josefa Toufara v Ledči nad Sázavou před kostelem sv. Petra a Pavla. Vydají se na poutní pochod do Číhoště.

V 11 hodin následuje mše v Číhošti a sloužit ji bude kněz Marek Šavel. Zájemci pak mohou poobědvat v hostinci, aby se občerstveni od 13.30 zúčastnili prohlídky obce a Toufarovy fary – Po stopách P. Toufara. Průvodcem poutníkům bude autor Toufarovy biografie Jako bychom dnes zemřít měli a vysočinský básník Miloš Doležal. Dobové a vzpomínkové texty přednese herečka Jana Franková.

Ve 14.30 se uskuteční na Toufarově faře beseda V Toufarových šlépějích s Milošem Doležalem a převorem Želivského kláštera, historikem Jindřichem Zdeňkem Charou-zem o osudech církve v 50. letech 20. století. V 16.30 vyvrcholí den benefičním koncertem v ostele sv. Václava ve Světlé nad Sázavou. Vystoupí varhanní mistr a skladatel profesor Jaroslav Vodrážka a Dětský sbor při chrámu Pá-ně Klášterec nad Orlicí, který přednese části Vodrážkovy Dětské vánoční mše svaté a jeho Alžbětinskou serenádu. Dobrovolné vstupné z koncertu bude použito na opravy kostela v Číhošti.

„Loni se pouti zúčastnilo asi padesát poutníků. Někteří přijeli ještě autem do Číhoště. Po mši byla beseda s Milošem Doležalem, které se zúčastnilo mnoho dalších obyvatel z Číhoště i okolí," uvedla Věra Kovandová z Nadačního fondu číhošťského kostela. Ta zdůraznila, že pouť rozhodně přispívá k většímu povědomí o číhošťském knězi mezi lidmi.

„Již vloni členové Nadačního fondu z Číhoště domluvili s Mladými lidovci konkrétní pomoc při opravách kostela a jeho okolí. Minulý rok přijeli mladí lidovci v létě pomoci při opravě tarasu, který stavěl v roce 1948 páter Josef Toufar. Letos jsme zahájili práce na odvětrání kostela, chceme vybudovat stálou expozici o páteru Toufarovi. Věřím, že i tentokrát se mladí lidovci aktivně zapojí," uzavřela Kovandová s tím, že velmi pomáhají i lidé z obce a okolí.

Kateřina Malá

Autor: Redakce

23.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení