Budova má celkem devět pater, pochází z konce 70. let Veřejná dražba bude 13. listopadu 2018, nejnižší cena je stanoveno na 29 milionů korun. Budova se vyprázdnila před více než rokem. Doposud o ni neprojevil zájem žádný kupec, neboť stav budovy odpovídá stáří. Do oprav „skleňáku“ se léta neinvestovalo. Finanční úřad v budově sídlil zhruba od devadesátých let, pak se úředníci přestěhovali jinam, do objektu ve Štáflově ulici.

O opuštěné budově, kterou zřejmě nečeká nic dobrého, psal Havlíčkobrodský deník již loni. „Pokud o nemovitost neprojeví zájem jiná organizační složka státu, administrativní budovu, která v minulosti sloužila jako sídlo územního pracoviště Finančního úřadu pro Kraj Vysočina, nabídne teď Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) k prodeji formou výběrového s následnou aukcí. Jedná se o nepodsklepenou devítipodlažní budovu z konce 70. let minulého století se zastavěnou plochou 336 metrů čtverečních. Součástí objektu o celkové ploše 2 896 metrů čtverečních jsou čtyři garáže,“ sdělil Deníku, co bude s budovou mluvčí ÚZSMV Radek Ležatka s tím, že rekonstrukce budovy by stála desítky milionů.

U příležitosti oslav 100 let Československa byl na Novém hřbitově odhalen nově upravený pomník obětem 1. světové války.
OBRAZEM: Památník obětem světových válek rozdělil město

Podle Radka Ležatky je bezprostřední blízkosti finančního úřadu další stavba, která sloužila dříve jako archiv. Navíc budova sousedí se soukromou restaurací a další úřední budovou, nedaleko je také hudební škola. „Účetní hodnota převzatých nemovitých a movitých věcí je 28 190 863 korun,“ upřesnil Radek Ležatka s tím, že budova finančního úřadu bude na prodej, ale jenom jako celek a to je hlavní podmínkou dražby. Město Havlíčkův Brod o „skleňák“ nestojí. Jak vysvětlil po vystěhování budovy finančního úřadu místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) město by nemělo pro budovu žádné využití. Radnici by zajímalo jen parkoviště za budovou, které by bylo možné upravit, stejně jako nyní Smetanovo náměstí. Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky žádné výjimky neexistují, město může přihlásit do dražby. Základní vyvolávací cenu určil úřad podle znaleckého posudku, ale nový majitel bude muset zřejmě do budovy dalších pár desítek milionů investovat a pořádně si rozmyslet, k čemu typicky úřednický objekt využije. Různých kanceláří a prostor vhodných pro administrativu je ve městě dost.

Například nedávno téměř padesát studentů ČVUT prozkoumávalo části města Havlíčkův Brod a připravovalo si první koncepty pro své návrhy. Jeden ze zájmových objektů byla i budova bývalého sídla finanční správy na Smetanově náměstí, kterou ÚZSVM převzal od Generálního finančního ředitelství v roce 2017. Jedna ze studentek 2. ročníku FA ČVUT svoji ročníkovou práci zaměřila právě na tuto budovu. Pod názvem „Revitalizace Skleňáku“ představila projekt využití budovy pro seniory, a to v oblasti denního stacionáře, seniorského bydlení a pečovatelské služby.

Adéla Kujínková, Hlinsko, 21. 10. 2018, 3 580 g
Podívejte se na další krásná miminka z Havlíčkobrodska