Ten má mimo jiné zajistit i odborné a jazykové znalosti. V současné době je certifikační proces dobrovolný. Asociace však dlouhodobě usiluje o to, aby byl obsažen i v zákoně. Oslovení kasteláni na Havlíčkobrodsku mají na certifikát rozdílné názory.
„Rozhodně vítáme tuto formu celoživotního vzdělávání. Členy asociace sice nejsme, ale spolupracujeme s ní. Povinná certifikace má rozhodně své výhody, ale i nevýhody," uvedla majitelka zámku ve Světlé nad Sázavou Helena Degerme s tím, že zámek není otevřen celoročně, ale pouze během sezony. „Na každou sezonu si vybíráme nové zaměstnance, například z řad studentů různých vysokých škol a fakult. Ověřujeme si odborné i jazykové znalosti. Povinná certifikace by nám však mohla tento výběr zkomplikovat," dodala Degerme.
Předseda české asociace průvodců Stanislav Voleman pro Českou televizi uvedl, že asociace chce, aby se do certifikačního procesu zapojili lidé, kteří mají dobré jak odborné, tak i jazykové znalosti. „Na oplátku je budeme dále propagovat v rámci agentury CzechTourism a dalších marketingových firem," řekl Voleman. Podle něj v zemi velmi chybí kvalitní průvodci. „Je to reakce na situaci, která u nás panuje.
Průvodcem se nyní díky živnostenskému zákonu z roku 2008 může stát naprosto každý, byť by neměl ukončené základní vzdělání," zdůraznil Voleman.
Proces certifikace byl spuštěn letos na konci ledna a je dobrovolný. Podle Stanislava Volemana asociace aktuálně eviduje dvacet přihlášek, přičemž zatím nebyl vydán žádný certifikát.
„Průvodce rozhodně nebudeme přezkušovat. Certifikační proces je nastaven tak, že ověřujeme pouze stávající kvalifikaci a zda průvodci absolvovali zkoušky průvodce cestovního ruchu," konstatoval Voleman.
Pro kastelána hradu v Ledči nad Sázavou Luďka Šímu je tento certifikát novinka.
„Zatím jsem o tom neslyšel a jde to mimo nás. Hrad funguje sezonně, takže přes zimu jsem tu sám a od dubna do září, kdy je sezona, mám externí průvodce," řekl Šíma. Podle něho, pokud by se certifikát stal povinným a byl uzákoněn, tak opět nahrává jen určitým lidem. „K čemu by nějaký certifikát byl šedesátiletému průvodci, který je zkušený, úžasný a lidé ho mají rádi. Naopak pokud bych měl průvodce s certifikátem, například nějakého vysokoškolského studenta, těžko ho donutím, aby pracoval každý víkend včetně neděle," vysvětlil Šíma. Ten dodal, že počká a uvidí, jak to celé dopadne.
Asociace průvodců se totiž již posledních osm let snaží prosadit povinné vzdělávání do legislativního zákona.
„Zatím bez úspěchu. Vytvořili jsme akorát meziresortní pracovní skupinu, přičemž její výstupy nebyly zohledněny ani při novele a přípravě živnostenského zákona," nechal se slyšet Voleman a podotkl, že v současné době je po celé České republice okolo třiceti autorizovaných osob, které mohou přezkušovat a vykonávat profesní zkoušku průvodce v cestovním ruchu.
„Samotná asociace má okolo 400 členů a několik desítek kolektivních přidružených členů, takže v celkovém součtu to dělá více než čtyři a půl tisíce pracovníků," uzavřel Voleman.