Ta byla naposledy zrekonstruována před 40 lety, jelikož musela ustoupit vodní nádrži Švihov. V místě se totiž nachází ochranné pásmo vodárenské nádrže. Rekonstrukci kaple financovalo Povodí Vltavy.

„Již dlouhodobě jsme upozorňovali na špatný stav hřbitovní kaple. Hlavní impulz však přišel od Michala Valenčíka, který provozuje internetové stránky poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice," uvedl Jan Čihák, člen výboru Spolku Přátelé Zahrádky. Ten podotkl, že již několik let se také spolek angažuje v opravách kostela svatého Víta v Zahrádce. „Byly tam prohnilé krovy, zatékala tam voda, část cihel odpadávala a hrozilo, že se to celé propadne," vysvětlil Čihák.

Na tamním hřbitově se již od roku 1972 nesmí pohřbívat, tedy kaple slouží pouze jako památka. „Je tam ochranné pásmo vodního zdroje prvního stupně, avšak lidé mají ke kapli a na hřbitov přístup umožněn. Někteří lidé tam stále mají pochované své rodiny, takže je pravidelně navštěvují," pokračoval Čihák.

Kapli opravilo Povodí Vltavy, a to za celkovou částku 444 tisíc korun, které reagovalo na požadavky tamních rodáků a starostů okolních obcí. Ti se už několik let snaží získat finanční prostředky do tohoto roky zanedbaného regionu. „Tento týden byly dokončeny poslední práce na kapli a došlo k jejímu předání," potvrdil Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.

„Je to další úspěch ve společném snažení. Velmi oceňuji pozitivní přístup Povodí Vltavy a věřím, že dobře nastavená spolupráce bude dále pokračovat," sdělil Europoslanec Tomáš Zdechovský, který inicioval vznik pracovní skupiny starostů v okolí Švihova, kde spolu spolupracují starostové, zemědělci, Povodí Vltavy a odborníci z několika univerzit.