Blíží se období, kdy jsme ochotnější se zadlužit, protože chceme svým blízkým a známým udělat radost a snadněji tak podlehneme všudypřítomné reklamě na různé půjčky, které jsou prezentovány jako snadno dostupné, výhodné a rychlé.

Zejména drobnější půjčky jsou však často velmi problematické a mohou nám přinést mnoho nepříjemných starostí. Ne každá půjčka je spotřebitelským úvěrem, u kterých jsou dána zákonná pravidla jejich poskytování, a spotřebitel – tedy člověk, který si peníze půjčuje, je těmito pravidly alespoň částečně chráněn. Spotřebitelským úvěrem však nejsou půjčky do pěti tisíc korun. Na ty se úprava zákona o spotřebitelském úvěru nevztahuje a platí tak jen to, co je ujednáno ve smlouvě.

„Tyto drobnější půjčky jsou často poskytovány za velice nevýhodných podmínek, jako jsou vysoké úroky, přehnané sankce za porušení řádného splácení, nemožnost odstoupení od úvěrové smlouvy, nemožnost předčasného splacení úvěru a podobně," upozorňují pracovníci havlíčkobrodské občanské poradny.

Přesto však mnoho lidí využije nabídky na poskytnutí právě takového úvěru, protože se domnívají, že takový úvěr přeci bez problémů zvládnou splatit.

Častým nešvarem je, že ve smlouvě často bývá odlišně sjednán například termín první či poslední splátky, nebo rozdílná výše první splátky. „Dlužník tak snadno přehlédne takovou odlišnost a pak už se začnou hromadit jednotlivé sankce za pozdní splátku, za upomínky a dlužná částka začne narůstat. Nakonec tak dlužník zaplatí i několikanásobně vyšší částku, než si půjčil," zdůraznili pracovníci občanské poradny.

Více je spotřebitel chráněn u spotřebitelského úvěru, který je sjednáván dle zákona o spotřebitelském úvěru. Poskytovatel úvěru musí zjišťovat, zda bude spotřebitel schopen půjčku splácet a spotřebiteli musí být poskytnuty před uzavřením smlouvy zákonem předepsané informace. Spotřebitel musí být poučen o svých právech, která v souvislosti s úvěrem má, jako je například právo na odstoupení od smlouvy o úvěru ve lhůtě čtrnácti ode dne, kdy byla smlouva uzavřena. Všechny povinné informace musí být poskytnuty v písemné podobě a musí tak být učiněno s dostatečným předstihem před uzavřením smlouvy. Avšak i přes veškerou ochranu zákona je třeba si dobře rozmyslet, zda si opravdu potřebujeme půjčit. I spotřebitelský úvěr je stále úvěr, který budeme muset zaplatit. A kdo z nás chce vánoční dárky splácet ještě v létě?

Další informace získají zájemci přímo v Občanské poradně, která sídli v ulici B. Němcové v Havlíčkově Brodě, nebo na telefonech 569 425 630 nebo 777 736 048. K dispozici mají také e-mail: poradna@charitahb.cz.