Zakázku za zhruba 225 milionů korun z větší části pokryly finance od Regionálního operačního programu Jihovýchod (ROP). Dotace činila 183,2 milionu korun. Dotace byla vyplacena v roce 2016. Za tyto peníze bylo zrekonstruováno více než patnáct kilometrů silnice, tři mosty a několik dalších drobných dopravních staveb. Na vyplacení dotace nemá vliv ani to, zda se měl most zrekonstruovat, či zbourat a postavit nový.

„Z dotace lze hradit nové objekty i rekonstrukce, z dotačního pohledu tedy tento rozdíl není podstatný. Pro nás je důležité, aby došlo k takzvanému technickému zhodnocení (zlepšení parametrů) a neplatily se z evropských peněz běžné opravy nebo běžná údržba,“ vysvětlil Deníku ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod v Brně Artur Zatloukal.

V průběhu soudu s deseti obžalovanými, kteří jsou podle obžaloby zodpovědní za pád mostu a smrt čtyř dělníků, se totiž objevily spekulace, že by vyplacení dotace mohlo být v rozporu s dotačními podmínkami, podle nichž by měly být evropské peníze použity pouze na rekonstrukci mostu. Podle jediného platného stavebního povolení, vydaného úřadem v Chotěboři, se totiž měl most zrekonstruovat, nikoli bourat, jak bylo v dalších fázích projektu rozhodnuto.

ROP nakonec odmítl vyplatit pouze výdaje za bourací práce, které činily jednašedesát tisíc korun. „Je zjevné, že vzhledem k pádu mos᠆tu nebyly tyto práce provedeny správně,“ upřesnil Zatloukal.

Podle něj není problém ani to, že silnice nebyla dosud kvůli majetkoprávním problémům zkolaudována.  „Stavba má povolení k předčasnému užívání, to není časově omezeno, je vydáno do udělení kolaudačního souhlasu. Projekt plní účel (silnice i mosty jsou v provozu bez omezení) a splnil se tak jeho cíl. U projektu navíc běží pětiletá udržitelnost do roku 2020, to znamená, že jej stále monitorujeme a budeme vyžadovat kolaudaci nejpozději v roce 2020,“ uvedl Zatloukal.
Most ve Vilémově se zřítil 4. září 2015. Pod sutinami zemřeli čtyři dělníci, kteří pracovali na zajištění klenby ze žulových kvádrů. Na nově postaveném mostě byl o rok později odhalen pomník, který tragédii připomíná.

Soud v Havlíčkově Brodě, který se zabývá okolnostmi pádu mostu i výše zmiňovanými problémy, bude pokračovat v dubnu a květnu. Deseti obžalovaným hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti tresty od tří do deseti let. Podle předsedkyně senátu Hany Doubkové by mohl padnout verdikt už v květnu.