Další nové potvrzené případy onemocnění takzvanou prasečí chřipkou má havlíčkobrodská nemocnice. Z toho dva pacienti se nacházejí v kritickém stavu.
„Od začátku vypuknutí epidemie eviduje havlíčkobrodská nemocnice celkem sedm případů H1N1. Z toho čtyři pacienti byli již propuštěni do domácího ošetření, neboť jejich stav nebyl jinak vážný. Nyní přibyly tři další případy. Tam je situace už jiná. Jeden pacient, který byl do Havlíčkova Brodu převezen z Čáslavi, je v kritickém stavu hospitalizován na oddělení ARO, druhého pacienta bylo třeba převézt do nemocnice v Hradci králové," informovala aktuálně mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo s tím, že ve všech případech se jednalo již o dospělé pacienty.
V současné době ale stále trvá zákaz návštěv v havlíčkobrodské nemocnici, neboť epidemie chřipek zdaleka neskončila.
Zákazy návštěv i nadále platí
To potvrzuje i havlíčkobrodský lékař Ladislav Koblížek z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.
„V současné době došlo k mírnému poklesu chřipkového onemocnění, zhruba o devět procent. Hygienici evidují 1600 nemocných na 100 tisíc zdravých," upřesnil hygienik. Nicméně zákaz návštěv v nemocnici, psychiatrické léčebně a Léčebně dlouhodobě nemocných v Háji u Ledče nad Sázavou nadále trvá. Chřipka a různé typy nachlazení trápí hlavně děti.
„Například uzavřena být musela mateřská škola v Pohledu na Havlíčkobrodsku. Důvodem je vysoká nemocnost. Z pětadvaceti dětí přišlo do školky jen osm. Důvodem jsou nejen chřipky, ale také různé typy nachlazení, angíny a podobně," informoval o dalším vývoji chřipkové situace na Brodsku lékař Ladislav Koblížek.
Jaký je rozdíl mezi běžnou chřipkou a takzvanou prasečí, jaký je její původ, průběh a také její léčba, vysvětlil primář infekčního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Jiří Kubát. Obecně vzato chřipkové onemocnění vyvolávají viry.
Jak Kubát upřesnil, konkrétně virus H1N1 je agresivnější a způsobuje horší průběh onemocnění.
„Pokud má onemocnění u pacientů s H1N1 příznivý průběh, pak se léčí stejně jako běžná chřipka, podáváním příslušných léků a pocením na lůžku. U jeho těžších forem, kde dochází navíc k různým zdravotním komplikacím, u pacientů s oslabenou imunitou nebo seniorů nasazujeme lék Tamiflu," popsal primář brodské nemocnice způsob léčby i to, proč se o takzvané prasečí chřipce mluví až v posledních letech.
„Viry každým rokem poněkud mění svoji strukturu. Zásadní změny probíhají cyklicky v období pěti až deseti let, kdy se virus zcela přestaví a objeví se epidemie, které lidský organismus špatně čelí. V minulosti se tyto epidemie spadající do kategorie chřipkových onemocnění nijak speciálně nepojmenovávaly," vysvětlil problematiku primář Kubát.
Výjimkou je snad jen španělská chřipka, která se objevila v letech 1918 až 1920, změnila se v celosvětovou pandemii a zahubila několik desítek milionů lidí.
Podle výzkumů vznikla chřipka přenosem z ptáků, stejně jako H5N1, podtyp viru ptačí chřipky.