Drogerie U Černého psa, Dolní ulice," hlásal reklamní panel lákající do drogerie rodiny Pachnerů v Dolní ulici číslo 104. Až do nuceného odchodu v roce 1939 spravoval rodinný podnik Pavel Pachner se svou ženou Idou.

Ani jeden z nich se po válce do svého obchodu již nevrátil. Oba zahynuli ve vyhlazovacím táboře Sobibor v roce 1942. Podobný osud potkal také 12 příbuzných obchodníka Pavla Pachnera, stejně jako více než 100 dalších židovských obyvatel předválečného Německého Brodu.

Památku na zavražděné členy rodiny Pachnerů budou od pondělí 15.září připomínat kamenné památníky, tzv. Stolpersteine (kameny zmizelých – pozn. aut.).

Deseticentimetrové dlaždice s mosaznou tabulkou připomínající oběti holokaustu se vkládají do dlažby před dům, do něhož se z války nevrátili jeho někdejší obyvatelé.

Radnice vyšla vstříc

Kameny do havlíčkobrodské dlažby v Dolní ulici osadí autor Stolpersteine, německý výtvarník Günther Demning. Akci zorganizovala Společnost Františka a Jiřího Langerových ve spolupráci s radnicí Havlíčkova Brodu.

„Jsme rádi, že nám město Havlíčkův Brod vyšlo maximálně vstříc. Na Vysočině jsou kameny zmizelých zatím umístěny pouze v Přibyslavi a Třebíči," řekl organizátor akce Pavel Dymeš ze Společnosti Františka a Jiřího Langerových.

Projekt Stolpersteine vznikl v roce 1995, v Čechách byly první kameny osazeny v roce 2008.

Sám autor Günter Demning obdržel Německý záslužný kříž. Když se před časem novináři ptali Demninga, proč si vybral kameny jako připomínku obětí holokaustu, odpověděl: „Aby si někdo kámen mohl přečíst, musí se před obětí sklonit."

Pavel Pachner patřil do rozvětvené rodiny, jeho bratranci byli spisovatelé František a Jiří Langerovi. František se proslavil jako dramatik Vinohradského divadla, patřil mezi tzv. Pátečníky, nejbližší okruh přátel prezidenta T.G. Masaryka a spisovatele Karla Čapka. Jiří Langer popsal ve svém nejslavnějším díle Devět bran osudy haličských Židů.

„František Langer na své příbuzné často vzpomínal, především na prázdniny strávené v předválečné idyle u bratranců v Německém Brodě. S většinou z nich se po návratu z války neshledal," dodal Pavel Dymeš ze Společnosti Františka a Jiřího Langerových.

Společnost vznikla v roce 2013. Jejím hlavním posláním je zvyšovat povědomí veřejnosti o životě a díle Františka Langera a jeho bratra Jiřího Mordechaje Langera. Zároveň se věnuje i připomínce Langerových příbuzných, kteří se stali oběťmi nacismu.

Akce se koná dne 15. září v devět hodin před domem číslo popisné 104 v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě.

Jan Pergler