Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 310 lety se narodil Varhánek, muž „mladické horlivosti kněžské“

Přibyslav – V pátek uplynulo přesně 310 let od narození Josefa Jakuba Varhánka, nejdůslednějšího rekatolizátora Přibyslavska po Bílé hoře.

13.3.2016
SDÍLEJ:

Portrét děkana Varhánka z roku 1762 zdobí přibyslavský farní úřad. V pozadí podobizny je přibyslavský kostel s farou před požárem v roce 1767. Foto: GVU Havlíčkův Brod

Varhánek se narodil 11. března 1706 v Brandýse nad Orlicí, kořeny však měl na Vysočině, jeho otec i děd pocházeli z Polné a Varhánek zprvu vystudoval jezuitské gymnázium v Jihlavě. Dráhu kněze po pražských studiích zahájil v Polné a Borové, byl farářem také ve Ždírci u Jihlavy a ve Šlapanově.

„V Přibyslavi byl v té příčině (rozuměj násilné rekatolizace – pozn. aut.) klid až do roku 1730. Toho roku přijal tehdejší farář Tobiáš Kubíček za kaplana Josefa Varhánka; byl to od dob husitských vůbec prvý katolický kaplan v Přibyslavi.

Z mladistvé horlivosti kněžské jal se tento kaplan pátrati po přívržencích zakázaného učení (podobojí – pozn. aut.) a ještě toho roku trestán byl měšťan Jakub Rampl pro skrývání a rozšiřování odpadlických knih," píše v Kronice Přibyslavské z roku 1914 MUDr. František Půža a popisuje Varhánkovy nesmlouvavé metody rekatolizace. Nejednoho protestanta nechal spoutaného vystavit na kamenném pranýři u přibyslavské věže.

Město „vyčistil" od protestantů

V roce 1762 se Varhánek mohl konzistoři pochlubit, že v jeho farnosti se již všichni vrátili do samospasné církve římské a že již není nikoho, kdo by byl „herezí nakažen".

O tom, že s jinověrci nejednal v rukavičkách, se dochovalo několik protokolů výslechů osob podezřelých z pašování a distribuce nekatolických knih, které byly na indexu, nesměly se rozšiřovat a číst. Sedmadvacátý muzejní sborník Havlíčkobrodsko přinesl kopie podpisů arcibiskupského vikáře Andrase Leopolda Schaffera z Německého Brodu a faráře Varhánka na protokolu z výslechu nekatolíka.

V Přibyslavi Varhánek s pomocí rodu Dietrichštejnů značně zvelebil kostel a faru. „Když jsem do Přibyslavi přišel, byl tam kostel skoro na zřícení a tak stísněný, že nemohl přijmout množství farníků, výbava byla špinavá a byl starobylostí sešlý. Budova farní ze zpuchřelého dříví hrozila každým okamžikem zřícením a já, který jsem v ní bydlel, byl jsem v každém okamžiku v nebezpečí života," vzpomněl na své začátky ve městě, kde působil 35 let.

Pochován je v Polné

Dočkal se ovšem i toho, že jim rekonstruovaný kostel sv. Jana Křtitele i faru 5. srpna 1767 poškodil požár, při němž popelem lehla nemalá část vnitřního města. Farář potom jistý čas žil na přibyslavském zámku Zachariáše z Hradce.

Josef Jakub Varhánek zemřel 20. prosince 1779 v Polné, v tamějším děkanském chrámu Nabevzetí Panny Marie je pochován.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení