Jak jste se dostal ke své profesi? Kdo vás přivedl k historii?
Nejspíš dědeček. Byl to velký čtenář, měl poměrně velkou knihovnu a hodně jsem si z ní půjčoval. Osobní založení a psychika hraje také důležitou roli. Ve škole mě nebavila matematika, fyzika a chemie, ale zajímal jsem se o historické romány a před spaním jsem si listoval učebnicí dějepisu. Bavilo mě to, ale říkám, dědeček mě naučil číst a naučil mě číst historické knížky.

Které období z naší historie vám přijde nejzajímavější?
To je těžká otázka. Skoro každé, ale momentálně mě nejvíce zajímá období vlády komunistické strany československé v letech 1948 až 1989.

Souvisí právě doba komunistického režimu s tím, na čem teď pracujete?
Určitě, je to moje životní štěstí. Teď zrovna chystám knížku. Mám ji dopsat do konce letošního roku, což se mi nepodaří. Myslím si, že by mohla vyjít v roce 2020, možná 2021. Bude se jmenovat Na prahu socializmu a pojednává o Československu mezi lety 1956 až 1960.

Co vedlo k tomu, že Adolf Hitler získal takovou podporu? Byla na vině jeho rétorika nebo i něco dalšího?
Nepochybně. Podle mě to byly dva momenty. Za prvé jeho mimořádné osobní vlastnosti, charisma, to, jaký byl strhující řečník a jak dokázal manipulovat davy. A za druhé šíleně zoufalá situace, ve které se ocitlo Německo po první světové válce. On opravdu nabízel program s východiskem, které ostatní strany neměly.

Jaký máte názor na případ Jana Masaryka?
Jsem přesvědčen, že Jan Masaryk nespáchal sebevraždu, ani bych neřekl, že ho zabili českoslovenští komunisté. Myslím si, že se stal obětí sovětské tajné služby, která ho vyhodila okna. Nebo možná ani ne. Utíkal před nimi po římse, a protože byl, jaký byl, chyběla mu fyzická zdatnost, tak se zřítil.

Jiří Pernes nejdříve vystudoval na Masarykově univerzitě v Brně dějepis a češtinu. Později si vzdělání prohloubil studiem muzeologie. Dlouhou dobu se zaměřoval na dějiny Habsburské monarchie. V posledních 20 letech se ale začal zabývat hlavně historií minulého století. Krátkou dobu zastával post ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, ve kterém působil téměř od jeho vzniku. Dlouhodobě také pracuje pro akademii věd a přednáší na univerzitě v Ústí nad Labem.Pavla Kaňková