„Pro naprostý nedostatek sladu,“ oznámil svaz. Od počátku války už výroba piva klesla na polovinu předválečné produkce, nyní to měla být pouhá čtvrtina. A lépe na tom nebyl ani milovník českého vína. Podobně jako dnes se v láhvích známých vinařů objevovaly patoky křtěné vodou a nevalné kvality.

Kníže Jiří Lobkowicz na Mělníku si proto v úterý 4. ledna zaplatil v Národní politice inzerát tohoto znění: "Bylo zjištěno v mnohých případech, že cizí vína pochybné jakosti prodávají se v originálních lahvích Mělnického zámeckého. Zárukou pravosti není jen láhev, jež se dá snadno opatřiti. Plnou jistotu poskytuje pouze knížecí znak na staniolové záklopce."

Silvestrovská plavba Ondřeje Rázla a Lukáše Blažka.
Důležité je, že jsme nespadli, říká Ondřej Rázl k silvestrovské plavbě

I Nový rok musel i před 100 lety začít blahopřáním. A protože světová válka pořád pokračovala, tak ho pronesl nejvýše postavený voják v poli, tedy Jeho c. a k. Výsost vrchní armádní velitel polní maršálek arcikníže Bedřich."Na severovýchodě vlají staré, slávou věnčené prapory Rakousko-Uherska hluboce v srdci přemocné carské říše," pochlubil se polní maršálek Bedřich v sobotu 1. ledna 1916.

Německé a rakousko-uherské armády skutečně od sklonku jara 1915 ovládly Polsko, Litvu, západní Bělorusko a severozápadní Ukrajinu, do Moskvy však bylo pořád dost daleko. Dočasný úspěch to nicméně byl, neboť ještě v květnu 1915 okupovali Rusové i kus dnešního Slovenska.

A jen v bojích ve slovenských Karpatech padlo 35 tisíc rakousko-uherských vojáků včetně mnoha Čechů a Slováků. Celkové ztráty habsburské armády za rok 1915 pak šly do statisíců. Bilancování vpravdě tragické.