Umožnil jim to zajímavý program v podání zástupců ústavu Aliterra (dříve Slepíši) z Tasova v rámci projektu Hele, lidi, který jim nabídla Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

„Náš program chce zábavnou formou vysvětlit dětem, co znamená handicap v běžném životě. Chceme, aby se seznámily s různými druhy postižení. Jak se žije lidem, kteří nevidí, neslyší nebo jsou na vozíčku,“ upřesnil Jiří Blatný z Aliterry. Podle jeho názoru je dobře, když se děti seznamují se světem handicapovaných co nejdříve, aby se naučily brát lidi s postižením jako rovnocenné partnery.

Handicapované pohádkové postavy představovaly pro děti sochy, které vyrobili lidé se skutečným postižením takzvanou Axmanovou technikou modelování, která je pro Aliterru specialitou. V Tasově se totiž nachází Mezinárodní centrum Axmanovy techniky už od roku 2001. Prostřednictvím pohádky o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém si mohly děti ze školky v Lípě vyzkoušet třeba chůzi se slepeckou holí, pohyb na vozíčku nebo jak se orientuje člověk se ztrátou sluchu.

Jaký je skutečný život člověka se ztrátou zraku, přiblížil dětem za klienty Aliterry Milan Spáčil. To, co bylo pro děti zábavou, tedy chůze za pomoci slepecké hole, je pro něho celoživotní úděl, se kterým se musel od mala vyrovnat. „Od dětství nevidím na jedno oko. Druhé se mi postupně zhoršovalo, takže na něj vidím jen velice špatně. Vadí mi ostré světlo, musím nosit brýle a samozřejmě slepeckou hůl,“ prozradil dětem Milan. Program pro děti Hele lidi, organizátoři nabízejí školám a školkám během školního roku s tím, že se scénář vždy po roce změní.

Obnovená krása. Zámek ve Světlé nad Sázavou prošel náročnou rekonstrukcí barokního průčelí. V červnu se poprvé otevře veřejnosti. Na snímku je majitelka zámku Helena Degerme.
Zámek Světlá se otevře po rekonstrukci. Letos slaví v duchu baroka