Na kolech vedle sebe šlapali napříč Českem od západu na východ a dál na Moravu stomici nejen z Česka, ale i z Polska, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska, včetně šéfa mezinárodní organizace stomiků z Islandu. Jejich zastávkou na trase bylo pokaždé některé z měst, kde existují stomické kluby. V Havlíčkově Brodě vznikl klub stomiků loni pod patronátem havlíčkobrodské nemocnice.

„Cílem akce je ukázat, že hranice, je možné překonávat. Stomici navzdory hendikepu nic nevzdávají a svým příkladem se snaží podpořit ty, kteří podporu potřebují,“ sdělila Marie Ředinová, předsedkyně sdružení stomiků České ILCO. Jak dodala, v Česku nyní žije asi 11 000 stomiků. Nejčastějším důvodem je onkologické onemocnění střev nebo konečníku, proto jsou nejpočetnější skupinou stomiků kolostomici (pacienti s vývodem tlustého střeva). Onkologicky nemocných přibývá a tak je podle Ředinové na čase o tomto tématu začít otevřeně mluvit a nestydět se za něj. „Člověk se stomií musí překonat hranice psychické i fyzické a už samotný název kolostomie mě inspiroval k této sportovní akci,“ konstatoval organizátor cyklojízdy Bronislav Tučný, který se stomií žije od dětství už 30 let. Účastníkem cykloakce byl také Zdeněk Hanousek ze Světlé nad Sázavou.

„Stomii mám pět let. Rakovina přišla náhle. Nic mě nebolelo. Žil jsem zdravě, nekouřil, nepil, aktivně sportoval. Najednou se objevila krev ve stolici, šel jsem na vyšetření a diagnóza byla zdrcující,“ povzdechl si pan Zdeněk a vzpomínal, jak doslova uprosil lékaře, aby mu stomii dali jen dočasně. Jenže se ukázalo, že se bez trvalého vývodu neobejde. Jak zdůraznil, velkou oporou mu byla v těžké chvíli rodina. „Dneska už vím, že i se stomií se dá žít. Můžu s í sportovat, dokonce i plavat, jezdit na kole. Naše zdravotnictví poskytuje stomikům skvělé služby. Z mé strany to chce ale poslouchat pokyny lékařů a dodržovat maximální hygienu. Když jsem se dozvěděl, že můj kamarád na rakovinu zemřel, jsem šťastný, že u mě to skončilo jen umělým vývodem,“ kostatoval pan Zdeněk.