V rámci vzdělávacího projektu Comenius, do kterého jsou zapojeny různé evropské země, tam totiž přijeli cizinci z Itálie, Německa, Turecka, Polska a Islandu.

Z Islandu přijeli na návštěvu do České republiky dva učitelé a tři studující. Jedna dívka a dva kluci. Jeden z nich – sedmnáctiletý Ólafur Tryggvi Sigmarsson – řekl, co ho v Česku nejvíc překvapilo a také na co zajímavého by se lidé měli přijet podívat do jeho domovské země. Pobyt v České republice je pro Ólafura vůbec první návštěvou zahraničí. „Těšil jsem se na seznámení se s děcky z různých zemí, chtěl jsem jednoduše vycestovat a také si zlepšit anglický jazyk," vyjmenovává mladík důvody jeho účasti v projektu.  Úplně první věc, která ho v Česku opravdu překvapila, bylo povolené kouření v hospodách. „U nás je to totiž zakázané," vysvětluje Ólafur a vzápětí se zmiňuje o tom, co se mu v českých městech líbí nejvíc. Jsou to kostely. „Staré kostely jsou opravdu krásné. Líbily se mi památky nejen v Praze, kde jsme byli na výletě , ale i kostel na havlíčkobrodském náměstí," říká.

Na Islandu jíme ryby a skopové

Projekt Comenius se tentokrát týká státních svátků zapojených zemí.

Nejdůležitějšími svátky jsou na Islandu podle Ólafura Vánoce a Velikonoce. „Na Velikonocích je dobré, že máme ve škole prázdniny. Ráno se vzbudíme a se sourozenci hledáme čokoládová vajíčka a jiné sladkosti, které naši rodiče nebo prarodiče schovávají v domě," přibližuje student a dodává, že věřící lidé chodí o Velikonocích do kostela. On sám však věřící není.

Když se lidé baví o cizích krajích, často padne řeč také na tradiční jídlo. „Na Islandu určitě nejvíc jíme ryby a také skopové a jehněčí maso," zmiňuje se mladík.

Kdo má ryby a jehněčí maso v oblibě, může na tento severský ostrov vyrazit a na nějakém tradičním islandském jídle si pochutnat. Komu ryby a jehněčí maso nechutná, může na Islandu obdivovat přírodu, která je tam prý opravdu nádherná.

„Já jsem pyšný na naši Modrou lagunu. Jsou to opravdu krásné přírodní lázně. Lidé u nás  na Islandu také můžou pozorovat třeba velryby," nalákal na návštěvu své domoviny Ólafur.

Zuzana Rodová