Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přemnožené holuby v Brodě chytají do klecí

Havlíčkův Brod - Město Havlíčkův Brod se stejně jako všechna další větší města v České republice snaží udržet populaci holuba domácího v přijatelných mezích.

27.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ke snižování počtu opeřenců využívá především odchytu dospělých jedinců a rovněž i sběr holubích vajec přímo z hnízd.

„K odchytu holubů dochází pravidelně v zimních měsících. Ve městě je v současné době nainstalováno několik odchytových zařízení. Klece jsou umístěny například na budovách v Dolní ulici, v areálu společnosti Cerea, na kostele svaté Kateřiny, na budově Církve československé husitské a na některých dalších," uvedla Ivana Růžičková, vedoucí úseku myslivosti havlíčkobrodské radnice.

Od roku 2008 začalo město Havlíčkův Brod vždy v zimních měsících s pravidelným odchytem holubů. „Odchytová zařízení se pravidelně dvakrát týdně kontrolují, odchycení holubi jsou vybíráni a humánním způsobem, v souladu s platnými veterinárními předpisy, usmrcováni,“ zdůraznila Růžičková.

V letech 2008 – 2009 bylo odchyceno 891 holubů, v letech 2015 – 2016 to bylo 361 holubů a v letech 2016 – 2017 bylo odchyceno 409 holubů. „Celkem bylo k dnešnímu dni odchyceno na území města již 4.880 holubů. V srpnu 2015 byl zahájen i výběr holubích vajec a likvidace holubích hnízd. Bylo vybráno 72 ks holubích vajec,“ upřesnila Růžičková. Protože odchyty holubů jsou úspěšné a udržují stav těchto ptáků v přijatelných mezích, bude město Havlíčkův Brod akce pravidelně opakovat.

„Holubi jsou zejména přenašeči různých nemocí. Mezi nákazy přicházející v úvahu patří toxoplazmóza, salmonelóza, ornitóza, určité druhy TBC, atd. Velká koncentrace zdivočelých holubů v nekontrolovatelných hnízdních koloniích městských aglomerací způsobuje zamoření ektoparazity. V místech, kde dochází ke koncentrovanému výskytu těchto holubů, se projevuje jejich negativní vliv na čistotu městského prostředí, to znamená znečištění budov, veřejných prostranství a poškozování památek,“ vysvětlila Růžičková, proč se město snaží holubí populaci co nejvíc snížit.

Vzhledem k tomu, že část Havlíčkova Brodu je městskou památkovou zónou, není na fasádu potřísněnou holubím trusem zrovna vábný pohled. Proto by podle Růžičkové měli někteří obyvatelé Brodu výjimečně utlumit lásku k přírodě a opeřence nekrmit. Kromě holubů ve městě sídlí početná kolonie zvláště chráněného živočicha – kavky obecné. „Tento ohrožený druh obývá obdobné prostory jako holubi, často například římsy pod okapy nebo nepoužívané komíny. Zničení hnízdiště kavky je přestupkem proti zákonu o ochraně přírody a krajiny a jejich regulace není, na rozdíl od holubů, povolena,“ zdůraznila Růžičková.Autor: Štěpánka Saadouni

27.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení