Pokud se jim to podaří, mladí sportovci často sami skončí dříve, než dosáhnou seniorských kategorií, popřípadě úspěchů v nich. Své o tom ví i havlíčkobrodské kluby.
„Je to hrozně složité. Devadesát devět procent holek skončí dřív, než dojdou mezi dospělé. Bohužel, tohle se týká všech sportů. Časem pak dostanou rozum, ale to bývá už většinou pozdě," řekl Robert Mrkvička, trenér klubu SRC Fanatic. Ten na poli fitness aerobiku patří dlouhodobě mezi světovou špičku. Podle Mrkvičky přesto zájemců ubývá: „Je to v podstatě každý rok stejné. Teď je navíc v Brodě větší nabídka, takže dříve jsme měli obrovské nábory a teď jsme rádi za každou holčičku, která přijde," pokračoval, Nové členky Fanatic přesto nabírá po celý rok, a to převážně ve věku od tří let do předškolního věku. A důvod častého brzkého úprku z tohoto sportu? Jednoznačně dospívání. „Nedávno jsem měl juniorky. Celý tým se rozpadl, jelikož holky přišly do puberty, a to je hlavní problém," prozradil trenér. „Jsem proto hrozně rád, že se mi nyní podařilo vychovat Lucku Zelenkovou a Máru Šotolu až do seniorské kategorie. Je to všechno o partě, tady je skvělá. Samozřejmě dalším problémem jsou finance, i když zrovna aerobik tolik náročný není," doplnil.
S podobnými problémy se potýká i havlíčkobrodská Jiskra. Basketbalisté sice mezi sebou ročně přivítají přes dvacet nových tváří, řada členů ale tým brzo opustí.
„Naší hlavní náborovou akcí je návštěva základních škol. Dětem podáváme informace o basketu a zájemcům dáváme přihlášky," vysvětlil předseda oddílu a trenér Pavel Duben. „Přesné počty nevím, ale každý rok přijde třeba pětadvacet mladých hráčů, ale tak desítka brzy přestane chodit. V dorostu jich pak udržíme deset až dvanáct," pokračoval Duben.
Podobně jako Mrkvička, i Duben vidí hlavní problém v dospívání hráčů. „Těch faktorů, proč končí, je mnoho. Ať už je to dospívání, moderní technika nebo třeba škola," nechal se slyšet.
Lákají nové sporty, jako třeba ragby
Potencionální růst naopak zaznamenávají ragbyové kluby. Havlíčkobrodští Orli letos chtějí založit rezervní a juniorský tým. Do budoucna i ženský. Zájem o ragby totiž roste.
„Je to nový, netradiční a perfektní sport. Je sice tvrdý, ale utvoří se při něm skvělá parta, která není v žádném jiném kolektivním sportu," vyzdvihl brodský trenér Marek Pokorný. K ragbistům se připojují starší nováčci, než je tomu v jiných sportech. Zhruba třetina jich zůstala v minulém roce. „V ragby je to celé o disciplíně. Někteří kluci k nám přijdou v 15 letech a musí přijmout náročný tréninkový režim. Kdyby mě někdo takhle brzo rekrutoval, tak sám nevím, jak by to dopadlo," usmál se Pokorný. „Ale několik juniorů jsme vloni udrželi a máme z toho velkou radost," dodal vzápětí. Další se mohou přidat už tuto sobotu, kdy Orli pořádají od 13.30 hodin nábor na hřišti v Tisu.
Aktuální ragbyoví hráči věří, že hra se šišatým míčem má mezi tradičními sporty budoucnost. „Ragby v Česku rychle roste a věřím, že se má kam posunout. Velkou roli v tom hrají také média. Je důležité skrz ně tento sport rozšířit mezi lidi," uzavřel Pokorný.