Cestu do školy zvládnou první týden v pondělí čtvrtého září děti z Údav, Horního a Nového Studence podle starosty Ždírce Bohumíra Nikla ještě bez větších problémů. Ovšem za týden potom od jedenáctého září bude kvůli postupu prací na silnici mnohem hůř. 

A to hlavně pro školáky ze Slavíkova a z obcí Horní a Dolní Vestec. Ti mají podle zvláštního jízdního řádu jezdit s přestupem. A to tak, že na cestu do školy využijí buď ranní spoj ze Slavíkova v šest hodin ráno do Sloupna. Zde přesednout na náhradní dopravu po šesté ráno a pojedou buď do Ždírce nebo až do Chotěboře a přestoupí tam na ždírecký autobus.

Druhou možností je využití náhradní dopravy ze zastávky Rovný o půl sedmé ráno do zastávky Ždírec nad Doubravou Lana. „Bohužel se nepodařilo zajistit dopravu až ze Slavíkova,“ konstatoval starosta Nikl.

Slavná traktoriáda se v Modlíkově konala už počtrnácté.
VIDEO: Projedou i bahenní taxis. Traktoriáda v Modlíkově není pro slečinky

Tak komplikovaná cesta do školy je pro děti ze Slavíkova nesmysl. To si myslí místostarostka Eliška Břízová. „Z obce jezdí děti, které nastoupí v září do první třídy. Tak malé děti cestovat autobusem s přestupy nemohou. Ne všichni rodiče je mohou ráno vozit do školy,“ prohlásila důrazně.

Místostarostka jednala s Krajem Vysočina. „Konkrétně s odborem dopravy a zdá se, že vše je snad na dobré cestě. Autobusy ze Slavíkova do Ždírce budou jezdit tak, aby děti komplikovaně přestupovat nemusely,“ řekla Deníku.

Podle informací vedoucího krajského odboru dopravy a dopravní obslužnosti Václava Zikána je celá záležitost v řešení a kraj hledá způsob, jak dotyčné obci vyhovět. 

Jan Hrbek a jeho starý věrný traktůrek
Dědeček traktor provází Jana Hrbka z Okrouhlice od dětství. Vyjel i na závody

Odpoledne je cesta ze školy pro děti ze Slavíkova už jednodušší, ze zastávky Ždírec u Lany pojede náhradní doprava ve 14:03 a doveze děti do Rovného a na Slavíkov. Další spoj v 15:25 pojede do Rovného, Slavíkova, Horního a Dolního Vestce.

Jak řešit problematickou cestu dětí z některých obcí na vyučování. Tím se intenzivně zabývá ředitel školy ve Ždírci Ota Benc. „Jednáme s městem a ve škole jsme do akce, jak bezpečně dopravit děti na vyučování, zapojili dobrovolníky,“ upřesnil Benc.

Doprovod bude z řad pedagogů

Podle Sofie Málkové ze Slavíkova je nesmysl posílat malé dítě autobusem z obce až do Chotěboře. „Záleží na věku, ale o malé dítě do první třídy bych měla obavy. Vím, jak to vypadalo, než jsem naučila svoje děti cestovat jen z Rovného do Ždírce,“ povzdechla si.

Školáci z Údav, Nového a Horního Studence mají cestu do školy od jedenáctého září o malinko jednodušší. Ranní autobus například školáky z Nového Studence v 6:44 doveze podle městského úřadu ve Ždírci ke hřbitovu. Zde děti přesednou na náhradní dopravu v 6:55 a ta je přesune do zastávky Ždírec u Lany. Tam na ně bude čekat doprovod a ten je převede podél stavby silnice do školy. „Doprovod bude z řad pedagogů nebo zaměstnanců města,“ upřesnil Nikl.

To potvrdil i ředitel školy Benc. „Ukázalo se, že se jedná o několik desítek dětí. Přijedou dvěma autobusy. O jejich cestu se postarají naši zaměstnanci. Ti si děti rozdělí do skupin a bezpečně je převedou přes stavbu, odpoledne to samé,“ vysvětlil ředitel.