Ženy na Havlíčkobrodsku chtějí mít jistotu, že je neohrožuje rakovina prsu. Svědčí o tom zvýšený zájem o mamografické vyšetření prsou v brodské nemocnici. „Zájem pacientek  je vyšší, stejně jako v ostatních městech republiky," potvrdila mluvčí nemocnice Petra Černo.

„Samozřejmě, že jsme toto vyšetření nabízeli ženám sami již dříve, ale v současné době se pacientky hodně dotazují a žádají více informací o této problematice, což vítáme," sdělil lékař Petr Stránský z gynekologicko-porodnického oddělení.
Více žen, než je běžné, také kontaktovalo mammární poradnu v brodské nemocnici, která využívá nejnovější metodiku při odběru uzlin z podpaždí speciální gamagrafickou sondou. Jejím cílem je přesnější odběr uzlin i jasnější další postup léčby. Zvýšený zájem o vyšetření prsou odstartoval podle odborníků příběh americké herečky Angeliny Jolie, která si nedávno z obavy, že onemocní rakovinou, nechala obě prsa chirurgicky odstranit.

„Naše nemocnice úzce spolupracuje s mamografickým centrem na Vrabčím trhu v Havlíčkově Brodě, které pro nás veškeré mamografie provádí. Další diagnostika, chirurgické zákroky a podobně se již konají na RDG pracovišti naší nemocnice ve spolupráci s chirurgickým a onkologickým oddělením. Zájem je ze všech věkových kategorií žen – tedy i od mladých žen kolem pětadvaceti let," informovala mluvčí Černo.

Proč ženy trpí samy

„Myslíme si, že nám se to stát nemůže. Když ta chvíle přijde, ptáme se, proč zrovna my. Přitom by stačilo tak málo. Začít se o své zdraví zajímat včas," když to paní Jana z Havlíčkova Brodu říká, má slzy v očích. Rakovina prsu ji připravila o dceru. Zůstaly po ní dvě malé děti.

„Dcera se o problémy s rakovinou prsu nezajímala. Když objevila v prsu bulku a odhodlala se jít k lékaři, bylo už pozdě," povzdychne si paní Jana. Její dceři bylo něco málo přes třicet. Protože byla mladá, postupovalo rakovinné bujení velice rychle.

„Nechápu, že v jedenadvacátém století se tolik žen, hlavně těch ve středním a vyšším věku, bojí jít k lékaři a nemoc tají do poslední chvíle," vrtí hlavou Jana a vzpomíná na otřesné případy, kdy nemocné nedonutily jít na vyšetření ani úporné bolesti prsou a těžké záněty provázené typickým zápachem.

Rovněž podle slov Ilony Havlíčkové z mamárního centra Mamografie Havlíčkův Brod se zvýšil zájem o vyšetření prsou.
Centrum provádí zhruba o 27 mamografií týdně a o 25 sonografií týdně více oproti běžnému provozu.

„Zájem je tedy skutečně veliký, museli jsme i posílit směny," sdělila Ilona Havlíčková.  Mamografie je radiologická metoda, která se používá k vyšetření prsní žlázy.
Důvodem k vyšetření na mamografii je zejména podezření lékařů na nezhoubné či zhoubné nádory a chronické záněty prsu. V posledních letech ale také stále více stoupá význam preventivního mamografického vyšetření, takzvaného screeningu.

Zhoubný nádor prsu postihuje podle celosvětových statistik nejčastěji ženy ve věku 45 až 65 let, kdy se u nich v období menopauzy mění hormonální hladina, a ta se může podílet na vzniku zhoubného bujení.

Genetika a stres

Dalšími velmi významnými startéry zhoubné nemoci jsou genetické vlohy, kouření, alkohol, obezita, stresy a bezdětnost. Při podezření na onemocnění prsu se mladším ženám doporučuje vyšetření ultrazvukovým přístrojem, starším pak mamografie.

Mamografická snímkovací technika respektuje anatomickou skladbu prsu, to jest odlišuje velmi jemné měkké tkáně.
Provádí se v základních dvou projekcích, u nejasných případů se následně indikuje cílený zvětšený snímek.

Důležitou nutnou součástí snímkování je nastavení přesné standardní projekce a přiměřené komprese prsu, která zaručuje jednak vyšší kvalitu výsledného obrazu, ale i snížení radiační dávky pro vyšetřovanou ženu.