Den otevřených dveří v ambulanci hojení chronických ran uspořádala ve čtvrtek 15. listopadu nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Pacienti nebo jejich příbuzní se mohli přijít poradit a nechat se proškolit jak si poradit s takzvanými dekubity, neboli lidově proleženinami. Někteří si mohli přijít přímo nechat převázat a ošetřit rány. „Naše akce byla součástí evropského projektu STOP dekubitům," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Většina pacientů zná význam slova dekubity pod českým názvem proleženiny. „Jedná se o lokalizované poranění kůže nebo podkoží, které se obvykle nachází nad kostním výčnělkem a je způsobeno tlakem, třením nebo kombinací obojího. Dekubity se objevují nejen u ležících pacientů, ale také u mladých onkologických pacientů a u pacientů po mrtvici, či dlouhodobě sedících, což jsou vozíčkáři, pokud nemají správně upravený vozík s takzvaným sedacím polštářkem. Dekubity se objevují i při sebelepší péči. Mohou se objevit u pacienta dokonce už po osmačtyřiceti hodinách. Velkou roli hraje výživa," vysvětlila vrchní sestra interního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petra Chymová.

Jak upřesnila zdravotní sestra Kateřina Pokorná, specializuje se ambulance hojení chronických ran hodně na prevenci. Patří sem nejen polohování pacientů, ale také používání speciálních atestovaných samolepících pěnových náplastí například na paty, které jsou podle Kateřiny Pokorné stejně náchylné k dekubitům, jako třeba záda nebo hýždě.

Nemocnice Havlíčkův Brod.
Na vyšetření hladiny cukru stáli pacienti již od rána frontu

„Bohužel zdravotní pojišťovny nehradí samotnou prevenci dekubitů. To je velká škoda, protože tam kde defekty už vzniknou, se hodně špatně léčí,“ podotkla Chymová. Na dekubity u pacientů upozorňuje třeba zarudlá kůže na postižených místech, kdy se proleženina objeví v celé síle, je někdy otázka hodin. Proleženiny pacienta trápí nejen fyzicky ale i psychicky.

Jak zdůraznila sestra Kateřina Pokorná, pacientům, u kterých se dekubity mohou objevit mnohem rychleji než u jiných, chybějí často bílkoviny, které by neměly v jídelníčku rozhodně chybět, stejně tak jako tekutiny. Extrémní hladovkové diety nebo bizarní stravovací návyky riziko jen prohlubují.

"Nicméně dekubitům se dá předcházet, pokud snížíme výrazně rizikové faktory, budeme používat speciální pomůcky, například podkládací polštářky, budeme pečovat o pacienta snažit se, aby byl aktivní, budeme pečovat také o jeho pokožku a zajistíme mu zdravou výživu. S nákupem potřebných pomůcek, u kterých lze uplatnit platbu od zdravotní pojišťovny, poradí praktický lékař," vysvětlila vrchní sestra Chymová. Jak dodala, také personál brodské nemocnice prošel odborným školením a dokáže rovněž potřebným pacientům či jejich blízkým dát kvalifikované rady. Podle Petry Chymové se v současné době věnuje problematice dekubitů značná pozornost, byť nějaká centrální databáze neexistuje. Brodská nemocnice je v kontaktu s domovy pro seniory a zařízeními následné péče, například Charitou, takže má o této problematice přehled.

Odborný přístup

V průběhu roku 2016 probíhalo školení personálu brodské nemocnice v problematice řešení prevence a léčby dekubitů, vycházející z Rezortního bezpečnostního cíle MZČR č. 8. Školení vedla docentka Andrea Pokorná. V listopadu se také tým brodské nemocnice účastnil odborné konference NCO NZO Brno s názvem Dekubity, sdílení zkušeností na mezinárodní úrovni. Dekubity rozděluje zdravotnictví až do pěti stupňů. První stupeň je otok bez poškození kůže. Nejhorší stupeň jsou dekubity komplikované spojené se záněty kostí a hnisavými záněty sousedních kloubů a hlubokými nekrózami.