„Prezident pro Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou jmenoval soudkyni Zuzanu Vaňkovou. Její zařazení bude dle rozvrhu práce od Nového roku, stejně jako u všech nově jmenovaných soudců,“ uvedla bez dalšího komentáře mluvčí žďárského soudu Markéta Smejkalová.

Františka Pavlíka potrestal soud za loupežné přepadení seniorky v Havlíčkově Brodě.
Neslyšícího mladíka poslal soud za přepadení seniorky v Brodě do vězení

Na druhého jmenovaného soudce se mohou těšit na Okresním soudě v Havlíčkově Brodě. Podle tamní mluvčí Jany Panské půjde o soudce, který se bude zabývat takzvanou civilní agendou.

Nových soudců se naopak nedočkali v Jihlavě. „Žádost máme podanou. V tuto chvíli jsme minus tři soudci. Ti stávající jsou vytíženi na sto třicet až sto osmdesát procent,“ konstatovala předsedkyně jihlavského soudu Martina Chlupáčková.

Soudci chybí v Třebíči a Pelhřimově

Smůlu měly i soudy v Třebíči a Pelhřimově. „U Okresního soudu v Pelhřimově je plánovaný počet soudců osm, evidenční počet je sedm. Nově jmenovaný soudce nebyl,“ informovala ředitelka správy soudu Michaela Tajchl. Obdobná situace je i na třebíčském soudě, kde chybí jeden soudce.

Mimo jiné i na nedostatek soudců v posledních letech doplácely některé kauzy, které se neúměrně protahovaly. Především šlo o hospodářské trestné činy. Například v takzvané lichvářské kauze, jedné z největších na Vysočině, spojené se společností LSD Direct a jejími čtyřmi bývalými makléři, padl dílčí rozsudek teprve loni v červnu. Vyšetřování přitom běží už od roku 2011.

Prodej drog. Ilustrační snímek
Policie chytila na D1 u Brodu dealera se třemi kily kokainu. Skončil ve vazbě

Další nekonečná kauza je pak spojená s bývalým náměstkem u krajských silničářů Alešem Fučíkem. Toho policie obvinila z předražení zakázek na měření hluku v letech 2009 až 2011. Kauza dosud není u soudů dořešena. Fučík už je ale ve vězení za něco jiného.

V některých případech jsou ale na vině sami soudci. Nejvyšší správní soud například loni v lednu mimo jiné kvůli průtahům zbavil taláru třebíčského soudce Jaroslava Krátkého. Podle rozhodnutí měl na svědomí průtahy až ve 111 případech.

„Vzhledem k množství a délce průtahů nepřicházelo jiné kárné opatření v úvahu. Průtahy trvaly v řádu měsíců, a v jednom extrémním případě dokonce rok a čtvrt. Podle zákona měl přitom na jejich vyřízení týdny," uvedl tehdy předseda kárného senátu Tomáš Langášek.