Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy si z hradu odnesla v sobotu osmadvacátého října zpěvačka Marta Kubišová. Signatářka Charty 77, která poté, co měla zakázáno vystupovat z politických důvodů, žila na chalupě v Pohledu u Havlíčkova Brodu. „Byla moc milá,“ vzpomínají na ni dodnes obyvatelé Pohledu.

Posmrtného ocenění medailí za hrdinství se dočkal nadporučík letectva Stanislav Zimprich (3. března 1916, Německý Brod – 12. dubna 1942, Perranporth). Československý vojenský pilot a účastník bitvy o Británii. V roce 1945 byly v Londýně vydány československé poštovní známky s jeho portrétem.

Stal se příslušníkem RAF číslo 81904 a přidělen byl k 310. československé stíhací peruti. Jednatřicátého srpna 1940 mu bylo připsáno první vzdušné vítězství nad strojem Messerschmitt Bf 109. Celkové skóre Stanislava Zimpricha se zastavilo na jednom jistě a čtyřech pravděpodobně sestřelených a jednom poškozeném stroji. Zahynul dvanáctého dubna 1942 na stroji Supermarine Spitfire Mk. Vb (BL497 (NN-Y)) při srážce se strojem Stanislava Halamy během výcviku nedaleko Perranporthu.

Ani jeden z pilotů srážku nepřežil. Stanislav Zimprich se zřejmě utopil při pokusu o nouzové přistání na pobřeží. Jeho tělesné pozůstatky byly objeveny až po třech měsících asi sto dvacet kilometrů od místa neštěstí. Pohřben je v devonském Heantonu Punchardonu. „Pro město Havlíčkův Brod je to jeden z mnoha významných rodáků,“ zdůraznil starosta Zbyněk Stejskal při odhalení leteckého pomníku Aviatika v sobotu odpoledne na brodském letišti.

Řád Bílého lva občanské skupiny I. Třídy dostal od prezidenta i Petr Pithart. Signatář Charty 77, politik, spisovatel a právník, předseda vlády. V době od roku 1996 do 2004 byl předsedou Senátu. Od roku 1996 do roku 2012 kdy zastával post senátora za obvod Chrudim, spadal pod jeho pravomoc i okres Havlíčkův Brod. V Brodě měl také svoji kancelář. V dokumentárním portrétu z cyklu Expremiéři v roce 2013 uvedl: „Ty dvě funkce v senátu mně vlastně sedly mnohem víc než ta premiérská role. Kdybych se mohl znovu rozhodovat, tak bych si na funkci premiéra netroufl.“

Na seznamu vyznamenaných medailí Za zásluhy I. stupně je také Jiří Chvála, český sbormistr, který má v rodném listu napsanou obec Moraveč na Pelhřimovsku. Je profesorem na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Mezi vyznamenanými stejnou medailí je Radek Jaroš ( 29. dubna 1964 Nové Město na Moravě), český horolezec a autor knih. Stal se patnáctým horolezcem na světě a prvním Čechem, který vystoupil na všech čtrnáct světových osmitisícovek bez použití kyslíku. V roce 2019 dokončil výstupy na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Je členem novinářského profesního sdružení Czech Travel Press. Také je členem Českého klubu fair play Českého olympijského výboru.

Ve Francii používal umělecké jméno Franta. Medailí Za zásluhy I. Stupně byl od prezidenta poctěn František Mertl narozený roku 1930 v Třebíči, který žil také v Brtnici na Jihlavsku. Malíř a sochař, který roku 1958 emigroval za svou partnerkou do Francie a žije ve Vence, v oblasti Nice.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Vstup na brodské letiště střeží kamenný lev. Podívejte se na odhalení pomníku

Pomník Aviatika od výtvarníka Radomíra Dvořáka odhalili v sobotu odpoledne na letišti v Havlíčkově Brodě. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni