Dosud jsem se však nesetkal s uměleckou publikací, která by na pár stranách popisovala silný příběh o holokaustu.

Spisovatelce Ruth Vander Zee se to však povedlo a napsala Příběh Eriky, který je inspirován skutečnými událostmi. Knihu vydalo havlíčkobrodské Nakladatelství Petr Novotný – Petrkov a z anglického originálu ji přeložila Helena Schneiderová.

Kniha je určena především pro mládež, ale svým pojetím rozhodně zaujme i dospělé čtenáře. Příběh Eriky přináší psychologickou sondu do osudového období jedné ženy, která se za války dostala z vlaku, jenž mířil do nacistického tábora smrti. Autorka spolu s předním italským malířem a ilustrátorem Robertem Innocentim vytvořili působivou publikaci, která bez patosu nechá na čtenáře působit výpověď o dění v době, která se sice již dávno stala historickou, ale svým poselstvím ovlivňuje i současnou populaci.

Příběh Eriky získal několik prestižních zahraničních ocenění. Kniha byla rovněž přeložena do více než třiceti jazyků. I když titul lze přečíst během pár minut, patrně v každém čtenáři zanechá nějaké zamyšlení či zastavení nad osudem této ženy. Za zmínku jistě stojí i úžasné kresby, které doplňují toto syrové dílo a dodávají mu svoji hloubku.

Osobně jsem si Příběh Eriky přečetl několikrát a pokaždé ve mně příběh vyvolal naléhavé myšlenky. Soudím, že kniha by si po právu zasloužila své místo v povinné četbě všech žáků na základních školách při výuce dějepisu.