„Nebyl to žádný apríl, ale nový deník, a vůbec první, který v bohaté novinářské historii celého Havlíčkobrodska, v ten deštivý den spatřil světlo světa," zavzpomínal jeho první šéfredaktor Jaroslav Švanda. „I po uplynutí dvou desítek let jsem stále velmi rád, že jsem u zrodu Novin Vysočiny mohl být. Jak je i dnes zřejmé, tehdejší počátek dubna přináší štěstí prolínající se s výrazným počtem čtenářů i nadále. Samozřejmě je to zásluhou jednotlivých novinářů z redakčního kolektivu, kterých se v redakci za tu dobu vystřídalo více než dvacet, a každý z nich odevzdal kvalitní díl novinářského řemesla ve prospěch novin," pokračoval Švanda.

Více než šest tisíc vydání

Je neuvěřitelné, že z malé havlíčkobrodské novinářské dílny již vyšlo více než šest tisíc vydání deníku. „Při ohlédnutí zpět je potěšitelné, že se hned od prvopočátku až po současnost, i s nikterak početným redakčním kolektivem, dařilo a stále daří dělat zajímavé noviny s celou škálou novinářských žánrů, a oslovovat tak co možná nejširší spektrum čtenářů všech věkových kategorií," konstatoval Švanda.

Během uplynulých dvaceti let prošel titul několika změnami včetně technického zpracování, názvu a grafiky. Již několik let vychází i jeho internetová verze, své příznivce má také na sociálních sítích. „K největší změně došlo v době zřízení Kraje Vysočina a odchodem deníku z východních Čech. Vše se ale podařilo úspěšně zvládnout 
a Havlíčkobrodský deník je nadále nejčtenějším seriózním deníkem v regionu. Ale už dost vzpomínek a bilancování. Život jde dál a pro novináře i rychleji. Proto gratuluji k jubileu a permanentně ctím starou řemeslnou pravdu – co prošlo rotačkou, to už se neopraví," usmál se Švanda.

Připomeňme, že Havlíčkobrodský deník patří do rodiny 71 deníků a 23 týdeníků, které v České republice vydává společnost VLP vlastněná koncernem Verlagsgruppe Passau.

„Mnohokrát jsem byl dotazován na to, jestli nám německý vydavatel zasahuje do obsahu. A mnohokrát jsem s čistým svědomím odpovídal, a učiním tak i dnes, že ne," řekl nynější šéfredaktor okresní redakce Deníku v Havlíčkově Brodě Jaromír Kulhánek. „Německý model regionálního tisku, který Pasovští do České republiky počátkem devadesátých let přinesli, byl od prvopočátku zajímavý a úspěšný.

V novinách totiž skloubil lokální, krajské, republikové i zahraniční zpravodajství všeho druhu, což tady nikdy nebylo, neboť tuzemské celostátní deníky ryze lokální zpravodajství nepokrývaly a dodnes nepokrývají. Do novin se tak záhy dostali zajímaví lidé z malých měst a obcí, jejich příběhy, radosti i starosti. A s tímto klenotem lokálního a regionálního zpravodajství dnešní regionální Deníky pracují a vycházejí i nadále," podotkl Kulhánek.

V současné době se mezi odbornou i laickou veřejností často polemizuje o tom, jaká forma zpravodajství přežije a jak na tom tištěné noviny v době internetu jsou a hlavně, jak na tom budou. Jitka Bosáková, někdejší dlouholetá předsedkyně představenstva společnosti VLP k tomu v létě loňského roku řekla: „Přežije jeden bulvár, jeden celostátní seriózní deník a regionální print. Když se ovšem každý z nich bude držet svého a nebude si hrát na něco, co není a ani neumí."

Ve středu vychází letošní 77. vydání Havlíčkobrodského deníku. Novin, které pro své čtenáře opět připravily lokální havlíčkobrodská, krajská jihlavská a centrální pražská redakce. Přečte si ho například i havlíčkobrodská spisovatelka a nakladatelka Markéta Hejkalová.

Veřejnost objektivní informace potřebuje

„Patřím mezi jeho čtenáře a do dalších let mu přeji co nejvíce čtenářů, co nejvíce zajímavých témat a především pak radostných zpráv," uvedla Hejkalová.

S malou zdravicí přispěchal i Richard Zeman, trenér fotbalistů Slovan Havlíčkův Brod. „Dvacet let je dlouhá doba a je stále vidět, že to funguje. Jsem rád, že se Havlíčkobrodský deník drží na mediální mapě. Přeji mu, aby takto pokračoval dál, a já, společně s tisíci fanoušky regionálního fotbalu, hokeje a sportu vůbec, budeme mít díky němu i nadále informace, které nás zajímají."

Vysokoškolský pedagog Pavel Plíšek, který dnes žije v Praze a poblíž Havlíčkova Brodu vyrůstal, je s Havlíčkobrodským deníkem v kontaktu díky internetu. „Každý den si jeho web rozkliknu a podívám se, co je doma na Brodsku nového. Činím tak ale například i při zahraničních stážích, cestách a dovolených. Je fajn si třeba na pláži u Středozemního moře přečíst, co se v Havlíčkově Brodě událo, co se tam povedlo, nebo naopak, co kdo kritizuje a veřejně pranýřuje," usmál se Plíšek.

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl patří mezi pravidelné čtenáře Havlíčkobrodského deníku. „Je velmi důležité, aby média objektivně informovala veřejnost. S plnou vážností říkám, že Havlíčkobrodský deník mezi objektivní média řadím. Do dalších let mu, stejně jako jeho redaktorům, se kterými se z titulu své funkce scházívám, přeji, aby mu objektivní pohled na dění v Havlíčkově Brodě, ale i jinde v regionu, vydržel i nadále," uvedl Tecl.

Petr Líška