Dům na kopci proti vlakovému nádraží pochází zhruba z třicátých let minulého století. Sídlila tady například pobočka základní umělecké školy J. V. Stamice Havlíčkův Brod. Když přestal dům hudební škole vyhovovat, muzikanti se přestěhovali na Bechyňovo náměstí. V domě je nyní pobočka AZ Centra, střediska volného času Havlíčkův Brod. Horní patro obývá rodina Neumannových.

Podle starosty Martina Kamaráda je dům proti nádraží starý. Jeho proměna je nemožná. „Původně jsme ho chtěli přestavět a udělat z něj dům se startovacími byty pro mladé rodiny nebo lidi v bytové tísni. Jenže se ukázalo, že přestavba není řešení. Takže jsme se rozhodli objekt zbourat. Na jeho místě postavit bytový dům s osmi byty,“ upřesnil Kamarád s tím, že nájemníci dostali řádnou výpověď z nájmu. Město s nimi chce jednat a na budovu je demoliční výměr.

Stará zastávka autobusu v Poříčí zrůžověla. Vpravo na snímku, jak vypadala zastávka před renovací.
Budova, kterou nepřehlédnete. V Poříčí mají růžovou zastávku, podívejte se

Například podle Šárky Němcové z přibyslavského klubu maminek město byty pro mladé rodiny, byť na určitou dobu, potřebuje. „V Přibyslavi byty nejsou. Ke koupi ani k pronájmu. My se odstěhovali do Žižkova Pole. Byty potřebuje město jako sůl,“ prohlásila Němcová.

Podle Neumannové říká starosta Kamarád nesmysly. „Tak za prvé, o žádné výpovědi nevím. Nikdo se mnou nejednal. Za druhé, ten dům není zralý k demolici. Naše rodina se o údržbu pronajatých prostor vzorně starala. Mohu vám to dokázat. A za třetí, celých osm let mělo současné vedení radnice čas a možnosti se stavbou startovacích bytů v Přibyslavi zabývat. Jenže se nic nedělo. Nic se nestavělo, jen se prodávaly městské byty,“ řekla Deníku Neumannová.

Kdysi honosná budova obchodní akademie pustne a chátrá.
Ostuda města a ruina. Radní, zachraňte obchodní akademii, prosí Brodští

Podle starosty Kamaráda si naopak zastupitelka dopisy z radnice nevyzvedla a nekomunikuje. „Mluvil jsem ale s jejím manželem. Že na budovu je demoliční výměr, ví rodina Neumannových moc dobře,“ poznamenal starosta. Opoziční zastupitelka plány radnice považuje za osobní útok. „Kdyby v tom domě bydlel někdo jiný, bourat se nebude. Radnice si ke stavbě domu pro sociální případy najde jiné místo. Je to msta radnice vůči mně, protože kritizuji současné vedení. Jsem rozhodnutá se bránit i právní cestou. I moji známí říkají, že je to hrůza, abych se nedala,“ zdůraznila Neumannová své rozhodnutí podat trestní oznámení a jít i k soudu.

Bývalou hudební školu chce radnice zbourat už na jaře, podle dohody s nájemníky. Stavba nového bytového domu je ale plánovaná až na příští rok kvůli žádosti o dotace.

Druhý nájemník, již zmiňované středisko volného času Havlíčkův Brod, s výpovědí problém nemá. „Aktuálně má naše středisko jiné starosti. V Přibyslavi máme jen dva kroužky a kvůli covidu do nich skoro nikdo nechodí. S přibyslavskou radnicí se, myslím, dohodneme bez problémů,“ konstatoval ředitel AZ Centra Martin Domkář.

Dům, který má radnice v plánu bourat

- Stojí na kopci proti vlakovému nádraží.

- Pochází z třicátých let minulého století.

- Původně dům pionýrů, hudební škola, dnes dům dětí a nájemní byty.