VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav i okolní obce chtějí šetřit v dopravě

Přibyslavsko – Ke změně v rozpočítávání příspěvku na dopravní obslužnost pro jednotlivé obce, a to s platností od roku 2013, chce přistoupit město Přibyslav.

7.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Znamenalo by to zrušení nevytížených spojů a upravení plateb  za provoz linkových autobusů. Konkrétním příkladem může být poslední večerní autobusový spoj mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, ten by měl přestat jezdit o nedělích.

Obce šetří, Přibyslav doplácí

O změně plateb za dopravní obslužnost u autobusů, které jsou nad rámec takzvané základní dopravní obslužnosti, to znamená autobusů pro lidi cestující do zaměstnání a do škol, dotovaných Krajem Vysočina, diskutuje město Přibyslav s okolními obcemi již delší dobu.
Důvodem, proč Přibyslav sáhla ke změnám v propočtu, jsou podle místostarosty Martina Kamaráda hlavně úspory.

„V lednu jsme provedli jako každoročně vyúčtování nákladů na ostatní dopravní obslužnost, to znamená na autobusové spoje, které nejsou zahrnuty v základní dopravní obslužnosti, jsou pro dopravce prodělečné a jeho ztrátu mu tudíž kompenzují obce," vysvětlil Kamarád.

Na financování ostatní dopravní obslužnosti se v přibyslavském regionu podílí Havlíčkova Borová, Dlouhá Ves, Oudoleň, Žižkovo Pole, Jitkov, Stříbrné Hory, Modlíkov a Přibyslav. Vloni zaplatily tyto obce celkem pět set dva tisíce korun, z toho Přibyslav přes šedesát  procent.

„Z toho jasně vyplývá, že Přibyslav pro ostatní obce dopravní obslužnost dotuje. Hledali jsme proto jiný způsob, kdy by se platby neodvíjely podle počtu obyvatel, ale podle ujetých kilometrů," zdůrazňuje Kamarád. Jak dodává, město Přibyslav bude hledat úspory i v tom, že provoz některých málo využitých autobusových linek bude omezen, nebo rovnou zrušen.

Posledního jednání na městském úřadě o dopravní obslužnosti v Přibyslavi se zúčastnila pouze malá část dotčených obcí.
„Například u nás souhlasíme se zrušením nevytíženého autobusového spoje v neděli večer mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, který projíždí naší obcí, protože tou dobou je cestujícím k dispozici téměř ve stejnou dobu i vlak," řekla starostka Stříbrných Hor, Marie Kollariková.

Jak zdůraznil místostarosta Kamarád, nehodlá Přibyslav v žádném případě škrtat autobusové spoje ve všední dny. Redukce by měla být provedena jen o víkendech. „Návrh, že by velké linkové autobusy mohly nahradit minibusy, nic neřeší. Z diskuse vedené se zástupci společnosti Veolia vyplývá, že nejvyšší náklady na dopravní obslužnost činí pohonné hmoty a mzda řidiče, což je stejné, ať jede autobus malý nebo velký," uvedl místostarosta.

Nové propočty by znamenaly pro některé obecní pokladny nemalou zátěž.

Obec Jitkov by musela platit přes třicet tisíc, proto tamní starosta Petr Kubát uvažuje, že drahé autobusové spoje bude muset obec zrušit. O rušení některých nevyužitých linek uvažuje i městys Havlíčkova Borová.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení