Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav, jediná v kraji, sníží v novém roce ceny odpadů

Přibyslav – Vánoční dárek připravil občanům městský úřad v Přibyslavi.

5.12.2014
SDÍLEJ:

Odvoz komunálního odpadu. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Od roku 2015 razantně sníží, jako jediné město v Kraji Vysočina, výši poplatků za komunální odpad téměř o polovinu.

Obyvatelé obcí Hřiště a Ronov budou platit jen symbolické částky.„Dosud platilo, že obyvatelé Přibyslavi platili 420 korun za osobu a rok bez rozdílu. Od příštího roku budou občané Přibyslavi platit jen 250 korun. Obyvatelé obcí Ronov a Hřiště, na jejichž území je skládka komunálního odpadu, budou platit jen 40 korun za osobu a rok," oznámil starosta Martin Kamarád. Ovšem s tím, že se město bude do budoucna snažit občany takříkajíc vychovat, aby třídili odpad v domácnostech daleko svědomitěji, než dosud. Podle starosty Kamaráda si to může město dovolit proto, že vlastní skládku komunálního odpadu, takže obyvatelé Přibyslavi budou platit jen svoz, uložení na skládce jim bude prominuto. „Podle mého soudu to uvítají hlavně početné rodiny, které nyní v rozpočtu ušetří, stejně tak i lidé, kteří mají hlouběji do kapsy," konstatoval místostarosta Michael Omes.

Více kontejnerů

„Já osobně to považuji za dobrý nápad, 420 korun se mi zdálo opravdu dost," podotkl pan Jan z Přibyslavi. Podle starosty Kamaráda se od nového roku v Přibyslavi i místních částech zvýší počty kontejnerů na tříděný odpad, město chce proto využít různých dotačních programů. Bude zachován svoz bioodpadu, stejně jako svoz odpadu velkoobjemového,

„Do budoucna možná rozšíříme svoz odpadu o další položky. Rozeslali jsme dotazníky, uvidíme, s jakým návrhem na zkvalitnění svozu komunálního odpadu přijdou občané Přibyslavi," dodal starosta s tím, že jeho ideou do budoucna je, aby se za svoz komunálního odpadu v Přibyslavi platilo jen minimum nebo vůbec nic. Že nejde o nereálné představy, svědčí případ městečka Štoky.„Ve Štokách je platba za komunální odpad vázaná na popelnici, ne na počet osob, které do ní odpad házejí," vysvětlil starosta Pavel Královec. Ten dodal, že samospráva jde ještě dál. Občané, kteří radnici oznámí, že jsou schopni třídit tak perfektně, že popelnici nepotřebují, ji mít nemusejí. Podle starosty je taková skutečnost věcí důvěry, ještě se nestalo, že by se některý občan Štoků snažil radnici podvést. Jinak známka na popelnici stoji kolem pěti set korun.

Takže se může složit dohromady i několik rodin a platit za odpad společně.

Co se týče poplatků za odpady, ostatní města žádné plošné úlevy od poplatků za odpady nechystají.

„Občané Ždírce za komunální odpad platí zatím 492 korun. Jak to bude příští rok, zatím přesně nevíme, protože zrovna probíhají ekonomické propočty na příští rok, na konečné slovo si budeme muset počkat až po zasedání zastupitelstva, ale zlevňovat svoz odpadů o polovinu nebudeme určitě," sdělil místostarosta Ždírce Bohumír Nikl. Zlevnění poplatků za odpady se nedočkají ani obyvatelé Ledče nad Sázavou.

„V současné době platí občané v Ledči 492 korun za osobu a rok. Zda tato částka zůstane stejná i příští rok rozhodne v prosinci zasedání zastupitelstva," informoval Břetislav Dvořák, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí města Ledeč nad Sázavou. Podle tajemníka městského úřadu Julia Bártíka se nedá čekat, že za současné situace by se poplatky snižovaly.

Obyvatelé města Havlíčkův Brod si za komunální odpad připlatili již loni celou stokorunu, letos platí 600 korun za osobu a rok, nově platí i cizinci, kteří žijí na území města, rovněž i lidé, kteří zde nemají trvalý pobyt, ale odpad produkují. Příští rok by se poplatky za odpady podle informací starosty Jana Tecla měnit v Havlíčkově Brodě neměly, směrem dolů určitě ne, ale ani nahoru. Stejně tak nebude měnit poplatky za svoz komunálního odpadu směrem dolů ani město Žďár nad Sázavou.

„Kdyby se takové úpravy chystaly, občané by o tom byli už dávno informováni. U nás platí občané 580 korun za rok, o cenách na příští rok by rozhodlo jednání zastupitelů." podotkla Drahoslava Komínková z odboru komunálních služeb města Žďár nad Sázavou. Město Jihlava nabízí občanům motivační program. Podle Leony Šťávové, která má na starost odpady, skládku a sběrný dvůr v Jihlavě, občané, kteří navštěvují sběrný dvůr pravidelně, mají určité slevy. „Signály o tom, že by magistrát města Jihlavy chystal velké plošné slevy za svoz komunálního odpadu pro všechny občany města, to nemáme," sdělila Šťávová.

Autor: Štěpánka Saadouni

5.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení