Práce komplikuje například výměna čelní skleněné stěny. „Ukázalo se, že původní stará skla nejsou na bytelném betonové základu, ale na obyčejné cihlové podezdívce. Do budovy neustále zatékalo. Stará podezdívka navíc neunese nová těžká trojdílná skla,“ uvedl jeden z příkladů starosta Přibyslavi Martin Kamarád. Další problémy objevili dělníci na střeše, kde má být vzduchotechnika.
To podle starosty ale znamená, že se termín dokončení opravy kulturáku prodlouží a stavba prodraží. Rozpočet na přestavbu kulturního domu je přes třicet milionů korun. „V první fázi se ukazuje, že cena stoupne, odhadem zatím tak o sto tisíc. Stejně tak očekáváme, že se posune termín dokončení z léta možná až do listopadu,“ poznamenal starosta.
Není vyloučené, že diváci v Přibyslavi přijdou o oblíbené letní kino. „Nemohu tvrdit, že letní kilo nebude. Ale může ta situace nastat. Přestěhovat promítačku třeba na letní koupaliště není problém. Ale kam dáme promítací plátno? Za kulturním domem je zvláštní rampa, kde jsme mohli plátno zavěsit. Nic podobného jinde ve městě není,“ vysvětlil starosta.
Pro některé obyvatele Přibyslavi není roční zavření kulturáku žádné překvapení. „Stavěl se v době socialismu, skoro svépomocí, z toho, co zrovna bylo,“ pokrčil rameny Václav Bárta. Jak dodal, je rád, že Přibyslav o kulturní dům nepřijde definitivně.
Poslouží divadelní sál ve škole nebo Starý špitál
V době, kdy bude kulturní dům zavřený, poslouží pro společenské akce ve městě třeba divadelní sál ve škole nebo Starý špitál. Jenže ve Špitále není topení. Kulturnímu domu v Přibyslavi je víc než padesát let a líbí se památkářům. „Studenti o něm píšou diplomky. Památkáři o něj mají zájem, radili jsme se s nimi jak při opravě postupovat. Mají kulturní dům v hledáčku, protože ho považují za cenný objekt socialistické architektury ze šedesátých let bez pozdějších stavebních zásahů,“ poznamenal místostarosta Michael Omes.
V roce 1960 byla v Přibyslavi pro stavbu kulturního domu vybrána zahrada naproti zámku. „Kaplička svatého Jana Nepomuckého, kterou skoro nikdo nepamatuje, musela ustoupit stavbě v akci zet na podzim roku 1961,“ upřesnila Anna Šauerová, režisérka přibyslavského divadelního souboru.