Aplikaci instaloval do zpravodajského systému města ve středu 4. dubna osobně David Jedlinský, projektový manažer společnosti Česká obec se sídlem v Brně. Plně využitelná bude v květnu. „Hledali jsme způsob, jak radnici přiblížit občanům. Měli jsme poměrně dost nabídek, ale žádná nás neoslovila. Buď byly nabídky zastaralé, nebo by byly v případě výpadku proudu nefunkční. To u této mobilní aplikace nehrozí. Navíc je levná. Město Přibyslav platí jen osm tisíc korun ročně, pro uživatele z řad občanů je zadarmo,“ vysvětlil starosta Přibyslavi Martin Kamarád, proč se rozhodli právě pro společnost Česká obec.

Jak upřesnil, potřebu zajistit tento způsob moderní komunikace uspíšila nedávná vichřice Hewart, kdy prakticky celá Přibyslav, včetně místních částí, byla bez proudu několik dnů. Nefungovaly počítače ani mobilní telefony. Jak zdůraznil starosta Kamarád, mobilní aplikace Česká obec zůstane plně funkční i v případě řádění živlů. „Protože nepoužívá takzvanou SMS bránu. Město díky ní bude moci komunikovat s Integrovaným záchranným systémem a poskytovat obyvatelům aktuální informace o rozsahu nebezpečí a škod,“ podotkl starosta.

Registrace není třeba

Jak upřesnil David Jedlinský, mobilní aplikaci Česká obec používá v současné době město Brno, jeho místní části i mnoho moravských obcí. „Výhodou je, že zájemce o mobilní aplikaci se nemusí nikde registrovat. Záleží jen na něm, jestli ji využije. Aplikace umožňuje získávat informace nejen z domovského města, ale i měst v okolí, které aplikaci Česká obec už mají,“ vysvětlil Jedlinský s tím, že aplikace je ale jednosměrná.

Funguje pouze jako informační systém z radnice směrem k občanům. „Pokud chce uživatel aplikace reagovat, musí na radnici zavolat nebo napsat e-mail,“ dodal Jedlinský.

Modernější a rychlejší způsoby komunikace s veřejností zavádějí v poslední době i další města v okrese. Například je to takzvaný mobilní rozhlas. Ten má v současné době například město Chotěboř nebo Ždírec nad Doubravou, ale také obec Lučice.